МРТ основи черепа
Найпоширенішими патологіями основи черепа є новоутворення (ракові пухлини, метастази тощо). Однак, крім них, на цій ділянці можуть виникнути судинні захворювання мозку (аневризми, артеріовенозні мальформації та ін.), вроджені та набуті аномалії, травми та захворювання інфекційного походження. Незалежно від етіології проблеми, для її усунення потрібний точний діагноз та прогноз наслідків. Найбільш об'єктивно оцінити стан пацієнта та динаміку процесу, визначити найкращий метод лікування та проконтролювати його результат допоможе магнітно-резонансна томографія основи черепа.
МРТ основи черепа — це неінвазивний та непроменевий метод 3D візуалізації, який дає можливість вивчити в різних проєкціях м'які та кісткові структури та з високою точністю визначити різні відхилення такої складної анатомічної ділянки, як нижній відділ мозкового черепа. Він утворюється лобовою, потиличною, клиноподібними та скроневими кістками. Під час МРТ основи черепа можна побачити не тільки нижню частину мозку, а й верхні хребці, безліч кровоносних судин і нервів спинного мозку, які проходять через отвори основи черепа.
Пройти МРТ основи черепа в Києві в діагностичному центрі «RADI» — забезпечити собі постановку точного діагнозу та ефективність лікування. Звертаючись до нас, ви вибираєте відповідальність, професіоналізм, високу деталізацію та контрастність МР-сканів, правдивість результатів та комфорт.
Переваги цифрової системи Philips Ingenia Ambition 1.5T для пацієнтів
Магнітно-резонансний томограф Philips Ingenia Ambition 1.5T 2022 року з тунелем завширшки 70 см і ультратонким каналом магніту — перша повністю цифрова система МРТ, що ґрунтується на прогресивній архітектурі dStream. Він відрізняється надійністю, контрастністю знімків тощо. Хоча якість отриманих результатів далеко не все, що він забезпечує пацієнту. У нашого томографа є фішки, які допомагають зняти психологічну напругу та створити комфортніші умови проходження діагностики. Водночас деталізація здобутих МР-зображень у різних проєкціях залишається незмінно високою, зрізи не стають товстішими.
Переваги МРТ основи черепа в «RADI»
Ingenia Ambition 1.5T дає можливість отримання найтонших зрізів зі створенням детального 3D зображення нижнього відділу мозкового черепа, включно із судинами та нервами, що проходять у цій ділянці. Водночас МРТ основи черепа дає можливість виявити найдрібніші зміни (від 0,5 мм) у тканинах із високим рівнем достовірності — 95–99 % — без рентгенівського опромінення та хірургії. І, навіть навпаки, дослідження використовується для уточнення інформації про патологічні осередки перед операцією. У такому разі для підвищення деталізації рекомендують МРТ основи черепа з контрастуванням.
На відміну від КТ, МРТ основи можна використовувати для моніторингу динаміки патології, оцінювання ефективності проведеного лікування та контролю можливих ускладнень проведеної операції.
Обстежуємо всіх, кому відмовили інші — діти з перших днів життя, категорія пацієнтів 70+, люди з клаустрофобією, панічними атаками та іншими порушеннями, за яких є проблеми зі збереженням нерухомості.
Стіл та капсула цифрового магнітно-резонансного томографа Ingenia Ambition 1.5T призначені на фізичні параметри пацієнта, що відповідають вазі 200 кг. Найчастіше клініки проводять діагностику пацієнтам до 120–125 кг.
Якщо буде треба, перед МРТ основи черепа наш спеціаліст зв'яжеться з лікарем, який спрямував на обстеження, для уточнення діагностичних цілей. Це значно підвищує інформативність діагностики.
Наші фахівці постійно підвищують кваліфікацію: проходять тренінги, спеціалізації, курси тощо у європейських радіологічних спільнотах.
Як проводиться МРТ основи черепа
Скільки коштує МРТ основи черепа в медичному центрі RADI?
Як підготуватися до МРТ основи черепа
Якщо йдеться про стандартний протокол, то специфічної підготовки до МРТ основи черепа немає. А от якщо була призначена МРТ основи черепа з контрастуванням, то доведеться виконати невеликий чек-лист дій для своєї безпеки під час введення контрастних агентів.
У яких випадках проводиться МРТ основи черепа
Показаннями до МРТ основи черепа є підозри стосовно виникнення патологічного процесу в цій ділянці черепа. Найчастіше йдеться про злоякісні та доброякісні новоутворення в тканинах мозку (зокрема карциноми, які метастазують у мозок з інших органів). Однак також можливі травми (з-поміж іншого — з кровотечею в порожнину черепа, субдуральною гематомою, сильним струсом), інфекції, запальні процеси тощо.
Здебільшого все це з великою ймовірністю проявляється такими симптомами, як:
- часті напади сильного головного болю;
- сильний біль у потиличній ділянці та шийному відділі хребта в поєднанні з головним болем;
- регулярна нудота;
- закладеність носа та/або відчуття здавленості носових пазух;
- виділення з носа (частіше кров'янисті) та/або вух;
- шум у вухах;
- викривлення хребта та втрата рухливості шиї;
- набряклість м'яких тканин носа та/або всього обличчя;
- порушення зорової та/або слухової функції;
- сльозогінність (не тільки на яскраве світло та сонце);
- неприємні відчуття під час ковтання;
- порушення координації;
- епізоди запаморочення, непритомності, судом;
- крововилив у періорбітальну клітковину (симптом «окулярів»);
- ознаки неврологічних уражень, включно з втратою здатності розрізняти запахи, нейропатією лицевого нерва, паралічем м'якого піднебіння;
- набряк очного яблука тощо.
Також МРТ основи черепа можуть проводити для діагностики ушкодження нервів (з-поміж інших — спинного мозку), патологічних процесів нижньої щелепи, запальних захворювань щелепно-лицьового апарату.
МРТ основи черепа з контрастом найчастіше рекомендують за наявності діагностованої пухлини для визначення її точного розміру, меж, локалізації, кровопостачання судинами та ін. Це допомагає спеціалісту підібрати схему подальшого лікування (зокрема провести біопсію, вибрати метод хірургічного лікування, підготувати пацієнта до операції).
Протипоказанням до МРТ основи черепа зазвичай стає:
- вага понад допустимі для столу апарату 200 кг;
- вагітність (I триместр для МРТ із контрастом та без, весь термін виношування дитини для застосування контрастування);
- металеві предмети в тілі (особливо у ділянці черепа);
- наявність життєзабезпечувальних конструкцій з електронікою;
- тяжкі загальні захворювання на стадії декомпенсації;
- інтенсивний больовий синдром, клаустрофобія та інші стани, коли пацієнт не має можливості підтримувати тривалу нерухомість (у таких випадках ми пропонуємо провести дослідження в медикаментозному сні);
- тяжка серцева та ниркова недостатність, а також будь-які стани, що супроводжуються затримкою рідини (для контрасту).
Крім того, МРТ основи черепа з контрастуванням не проводиться за наявності алергічної реакції на гадоліній в анамнезі.
Остаточне рішення щодо можливості проведення МР-діагностики основи черепа приймає тільки радіолог.
Шукаєте, де записатися на МРТ основи черепа? Експерти медичного центру «RADI» допоможуть вам пройти обстеження в комфорті, без стресу, а головне — з високою точністю інтерпретації результатів. Ми використовуємо найкраще обладнання, що забезпечує отримання детальної інформації про стан кісткових та м’яких структур, оскільки розуміємо, наскільки важливим є точний діагноз та поважаємо право кожного на високу якість життя.
Поширені питання
Нативна МРТ основи черепа, як і дослідження будь-якої іншої ділянки, дає можливість виявити навіть невелику пухлину. Хоча іноді для більш розширеної інформації не обійтися без застосування контрастування.
Магнітно-резонансна томографія, включно зі МРТ основи черепа, дає можливість не просто виявити новоутворення, а й встановити його гістологічні характеристики — диференціювати доброякісний процес від злоякісного, виявити метастази, оцінити операбельність пухлини тощо.
Перед МРТ основи черепа мінімум за добу треба припинити куріння та будь-які дії, що впливають на циркуляцію крові та стан судин.