
Контраст під час КТ та МРТ: навіщо потрібен та у який спосіб його застосовують
Комп'ютерна томографія (КТ) і магнітно-резонансна томографія (МРТ) — потужні інструменти медицини. Вони допомагають лікарям зазирнути всередину тіла пацієнта без інвазивного втручання. Іноді для поліпшення (підвищення чіткості) зображень застосовують контрастну речовину. У діагностичному центрі «RADI» такі дослідження проводять із високою точністю завдяки сучасному обладнанню — Philips Incisive CT Plus 128 зрізів (КТ) і Philips Ingenia Ambition 1.5Т (МРТ). Що таке контрастна речовина? Навіщо потрібні контрастні речовини в діагностичних процедурах? Як застосовують контраст? Ця стаття пояснить усе простою мовою, щоб ви почувалися впевнено перед такими дослідженнями, як МРТ і КТ із контрастом.
Що таке КТ та МРТ
КТ і МРТ — це кращі способи зробити детальні знімки вашого тіла. Вони схожі на стандартні рентгенологічні знімки або фотографії, але показують набагато більше. Контраст у КТ і МРТ робить ці знімки ще чіткішими.
Особливості діагностичних досліджень полягають у тому, що:
- КТ застосовує рентгенівські промені для створення зображень кісток, органів або судин. Власне, це потужний рентген, який робить знімки в 3D. КТ допомагає знайти переломи, пухлини, кровотечі тощо.
- МРТ працює з магнітами та радіохвилями. Вона краще показує м'які тканини (наприклад, мозок, м'язи та суглоби), створює не просто зображення, а мапу тіла, на якій можна побачити найдрібніші деталі. МРТ часто призначають у разі проблем із головою, хребтом і суглобами.
Обидва методи безболісні. Ви лежите нерухомо на зручному столі, який рухається всередині апарата, і виконуєте автоматичні підказки або інструкції лікаря. Контрастну речовину під час обстеження найчастіше вводять через вену за 10–20 хвилин до процедури сканування.
Що таке контрастна речовина
Контрастна речовина — це спеціальна рідина, яка робить знімки яскравішими, що допомагає лікарям краще роздивитися певні ділянки тіла пацієнта, уточнити діагноз. Здебільшого діагностика із застосуванням контрастних речовин є цілком безпечним способом встановити точний діагноз.
Типи контрастів, які застосовують під час КТ та МРТ:
- Під час КТ найчастіше використовують йод (у сучасних протоколах — неіонні форми речовини). Його можна вводити внутрішньовенно, перорально й ректально (залежно від цілей і ділянки діагностики). Він підсилює щільність судин і тканин, що робить їх помітнішими на тривимірних зображеннях. Здебільшого такий контраст для КТ безпечний, але його застосування контролюють фахівці.
- Під час МРТ зазвичай застосовують гадоліній (у сучасних протоколах — макроциклічні форми, які є стабільнішими та безпечнішими). Його можна вводити тільки внутрішньовенно — під час МРТ ніколи не застосовують пероральний або ректальний контраст. Ця речовина змінює магнітні властивості тканин, покращуючи візуалізацію новоутворень, запалень і судин. Гадоліній, як і йод, теж безпечний за умови правильного використання та врахування протипоказань.
Контрастна речовина під час МРТ та КТ виводиться через нирки, рідше (деякі препарати) — через печінку. Також під час їхнього виведення є ймовірним певне навантаження на серце. Тому під час застосування для діагностики КТ та МРТ із контрастуванням важливо пам’ятати не тільки про алергію на контраст, яка виникає тільки у 1 % випадків. Крім неї, є такі протипоказання, як ниркова, печінкова та серцева недостатність, цукровий діабет, бронхіальна астма тощо. Остаточне рішення про застосування контрасту ухвалює лікар після ретельного оцінювання діагностичної користі та можливих ризиків.
Вибір контрастного препарату залежить від мети дослідження, наші фахівці підбирають прийнятний контраст для кожного пацієнта.
Навіщо застосовують контрастні речовини під час проведення КТ та МРТ
Контраст у МРТ та КТ діє, немов ліхтарик у темній кімнаті. Він допомагає лікарям побачити те, що без нього могло залишитися непоміченим або не має достатньої чіткості та різкості для встановлення точного діагнозу, складання плану операції тощо. Тобто контрастування під час МРТ та КТ покращує якість знімків та їхню діагностичну значущість. Серед переваг:
- виокремлення дрібних деталей і патологічних процесів на ранній стадії (з-поміж іншого — невеликих пухлин і закоркованих судин);
- чіткість поділу здорових і хворих тканин;
- диференціація злоякісних процесів від доброякісних;
- визначення точної локалізації та поширеності патології.
Без контрастних речовин під час обстеження деякі проблеми залишаються невидимими для лікаря, і навіть для високоточних AI-алгоритмів апарату.
Як застосовують контрастування під час МРТ та КТ
Процес застосування контрастних речовин у КТ та МРТ простий і налагоджений. Випадки, коли використовують контрастні речовини під час проведення МРТ та КТ, чітко встановлені протоколами — це ситуації, коли потрібно поліпшити видимість тканин або судин, і пацієнт не має протипоказань (або ризики менш небезпечні, ніж наслідки непроведення точної діагностики).
Введення
Найчастіше контрастну речовину вводять у вену через голку. Це швидше й безпечніше. Однак у деяких випадках (наприклад, для контрастування під час КТ живота) спеціаліст рекомендує прийняти препарат перорально. І найрідше контраст вводиться ректально (наприклад, під час КТ кишківника).
Відчуття
Під час введення контрастного підсилювача у вену іноді відчувається тепло або металевий присмак у роті. Це нормально і швидко минає. Якщо контрастну речовину потрібно пити, вона інколи є злегка не приємною на смак.
Час розподілу
Сканування найчастіше починають через кілька хвилин після введення контрасту. Час розподілу індивідуальний і залежить від багатьох чинників (зокрема ділянки дослідження), зазвичай це не займає довше 20 хвилин. Фахівці діагностичного центру «RADI» застосовують до кожного пацієнта персональний підхід і знають, коли речовина найкраще підсвітить тканини.
Безпека
Перед КТ та МРТ із контрастуванням вас запитають про алергії, хвороби нирок, вагітність тощо. Це дає змогу набагато знизити ризики. Тому постарайтеся відповідати на питання максимально чесно. Також рекомендуємо додатково перевірити функціональність нирок — зробити аналіз на рівень креатиніну та сечовини в крові, і, якщо є потреба — пройти алерготест на йод або гадоліній (особливо, якщо ви підозрюєте в себе алергію). І навіть, якщо є алергія, у деяких випадках можна пройти дослідження з контрастом. Для цього використовується антигістамінна підготовка і все проходить під контролем медичної команди. Небезпечні алергічні реакції зазвичай виникають у перші 15–45 хвилин після введення препарату.
Чи є ризики та побічні ефекти введення контрасту
Контрастні речовини здебільшого безпечні для людей. Водночас, як і з використанням будь-яких препаратів, є нюанси, про які потрібно знати.
- Часті ефекти. Деякі люди відчувають нудоту, тепло або запаморочення. Зазвичай це минає швидко.
- Рідкісні ризики. Алергії (з-поміж іншого — дихальні проблеми, анафілактичний шок) або проблеми з нирками, серцем, печінкою. Щоб уникнути проблем для здоров'я та небезпеки для життя, лікарі ретельно перевіряють вашу медичну історію, і ще під час призначення зважують діагностичну цінність і можливі ризики.
Якщо у вас є питання про контрастування під час МРТ та КТ і будь-які побоювання, обов'язково обговоріть їх із медичним фахівцем. Також варто проконсультуватися щодо підготовки організму до введення контрасту. Це можна зробити, зателефонувавши в інформаційну службу центру «RADI».
Контрастні речовини в КТ та МРТ — важливі помічники в діагностиці. Завдяки їм, діагноз стає точнішим, а лікування — ефективнішим. У нашому діагностичному центрі дослідження проходять безпечно й під суворим контролем. Якщо на вас чекає КТ та МРТ із контрастуванням, не бійтеся запитувати в лікаря. Знання процесу допомагає почуватися спокійніше і впевненіше, спрощує проходження сканування. Хочете пройти дослідження в комфорті та без страху — обирайте професійний підхід, сучасні протоколи та передове обладнання в «RADI»!
Поширені питання
Як впливає контрастна речовина на організм людини?
Контрастна речовина зазвичай безпечна, але іноді спричиняє легкі реакції: нудоту, тепло або металевий присмак у роті. Рідко можливі алергії або навантаження на нирки. Перед процедурою важливо повідомити лікаря про хвороби.
Де накопичується контрастна речовина?
Сучасні контрастувальні препарати на основі йоду й гадолінію тимчасово накопичуються в кровоносних судинах і тканинах, підсвічуючи їх на знімках. Потім вони виводяться з організму, в основному через нирки.
Як пришвидшити виведення контрасту з організму?
Щоби пришвидшити виведення контрасту, пийте більше води — це допомагає ниркам швидше вивести речовину з організму. Здебільшого (за нормальної роботи нирок) контраст залишає організм за 24–48 годин.
Як часто можна робити КТ та МРТ із контрастом?
КТ та МРТ із контрастом роблять за призначенням лікаря. Зазвичай не частіше 1–2 разів на рік. Частота залежить від стану здоров'я, особливо нирок, печінки та серця. Тому обов'язково проконсультуйтеся з лікарем перед процедурою.