
Чому МРТ шумить: розбираємося у звуках апарата
Магнітно-резонансна томографія (МРТ) — потужний інструмент діагностики, що дає змогу лікарям зазирнути всередину тіла без хірургічного втручання та болю. І якщо ви зараз готуєтеся пройти МРТ уперше, то вам краще дізнатися про процес більше. Найчастіше під час цього дослідження людей турбує, чому шумить апарат МРТ. Гучний стукіт, гудіння та клацання — неодмінна частина роботи сканера. У цій статті ми розберемо причини шуму, пояснимо, що означають звуки апарата МРТ, і розповімо, чому МРТ шумить і як підготуватися до дослідження, щоб не нервувати під час сканування.
Як працює МРТ: основи технології
Щоб зрозуміти, чому шумить апарат МРТ, потрібно розібратися в його будові. МРТ використовує сильне магнітне поле й радіохвилі, щоб створити детальні 3D-зображення органів і тканин (з-поміж іншого — кісткових).
- Магнітне поле, яке створює апарат, приблизно в 10 000 разів сильніше за магніт на холодильнику. Воно тимчасово вибудовує атоми водню в тілі в певній послідовності.
- Радіохвилі «збуджують» ці атоми, змушуючи їх рухатися та випускати сигнали.
- Апарат реєструє сигнали від атомів і передає їх на комп’ютер.
- Комп'ютер обробляє інформацію і будує дуже чіткі зображення органів, м'язів, кісток, судин і навіть нервових волокон.
У технології МРТ апарата використовується саме водень, оскільки організм дорослої людини містить до 65 % води. А вона містить багато атомів водню, які добре реагують на магнітні поля та радіохвилі, без будь-якого дискомфорту та шкоди для здоров'я людини.
Джерела шуму в МРТ
Шум під час МР-дослідження виникає не випадково і він не є якоюсь тривожною ознакою несправності апарата. Причина шуму МРТ — робота внутрішніх компонентів томографа. Серед джерел гучних звуків МРТ:
- Градієнтні котушки. Ці пристрої створюють додаткові магнітні поля, які змінюються сотні разів на секунду. Вони швидко вмикаються і вимикаються, спричиняючи за цих дій механічні вібрації, схожі на стукіт або удари молотка. Це найнеприємніші звуки МРТ.
- Електромагнітні поля. Вони змушують металеві частини апарата злегка тремтіти, додаючи гудіння або дзижчання.
- Різні режими сканування. Звуки апарата МРТ можуть видозмінюватися, бути голоснішими або тихішими: від низького гулу до різких клацань. Кожен звук відповідає певній фазі дослідження.
Шум під час магнітно-резонансної томографії означає, що вам не варто переживати, апарат працює правильно і ви отримаєте точні результати. Шум МРТ — це як серцебиття апарата. Він показує, що технологія працює на користь для вашого здоров'я.
Чому шуми під час МРТ такі гучні
Шум під час проведення МРТ інколи сягає 100–130 децибел — це як звук порохотяга, що працює, або гучної музики на концерті. Однак потрібно врахувати, що його інтенсивність залежить від моделі апарата. Томографи останнього покоління працюють максимально тихо. Наприклад, наш Philips Ingenia Ambition 1.5T видає від 78 дБ до 118,4 дБ (але частіший піковий рівень — 110–112), водночас технології ComforTone та AutoSoftTone додатково знижують акустичний шум під час МРТ (якщо без шумозаглушення звук роботи томографа можна порівняти з гучною музикою, то із шумопоглинанням — зі жвавою вулицею), а навушники захищають від неприємних звуків повністю. Водночас зниження шуму ніяк не впливає на якість зображень.
Отже, інтенсивність звуків, що видає апарат МРТ, залежить від:
- конструкції апарата (сканери відкритого типу працюють тихіше, а в томографах, що мають циліндричну форму із замкнутим простором, звукові хвилі відбиваються від стінок, посилюючи шум);
- частоти вмикання і вимикання котушок (нові алгоритми сканування на нашому апараті дають змогу скоротити час роботи котушок, що знижує шум під час проведення МРТ без втрати якості);
- психологічного чинника — людина, перебуваючи всередині апарата, сприймає звуки гостріше, а якщо їй некомфортно, то вони здаються ще гучнішими, більш грізними, гнітючими та страшними, посилюючи страхи.
Хоча гучні звуки МРТ можуть лякати, вони не є небезпечними. Рівень шуму перебуває в безпечних межах, але для комфорту краще надіти вушні затички або навушники.
Вплив шуму на пацієнтів
Шум під час МРТ у багатьох спричиняє занепокоєння, особливо, якщо ви вперше проходите процедуру. Ось що важливо знати й розуміти:
- Гучні звуки МРТ спричиняють тривогу або почуття клаустрофобії не тільки у вас. Це реакція, пов'язана з незвичними умовами.
- Шум під час МР-дослідження не шкодить слуху або здоров'ю. Апарати проходять суворі перевірки, відповідають медичним стандартам.
- З усіма реакціями та відчуттям дискомфорту можна впоратися.
Щоби полегшити проходження МРТ і впоратися із шумовими фобіями:
- виберіть діагностичний центр із найновішим обладнанням;
- надіньте вушні затички або навушники, запропоновані вам перед процедурою;
- спробуйте зосередитися на диханні або на аудіовізуальних ефектах, які пропонує наш томограф;
- уявіть заспокійливі образи або обміркуйте книжку, фільм, якусь приємну подію — підійде все, що відвертає вас від реальності в позитивному ключі, ви не маєте нервувати;
- подивіться на шум під іншим кутом: деякі наші пацієнти кажуть, що звуки апарата МРТ нагадують ритми техно-музики — можна заплющити очі й уявити себе на незвичайному концерті;
- обговоріть із лікарем можливість застосування легкого заспокійливого;
- підготуйтеся морально заздалегідь.
Крім того, розуміння того, чому шумить апарат МРТ, допомагає знизити страх. Це просто частина технології, яка допомагає лікарям поставити точний діагноз. Тож прочитання цієї статті — перший крок до комфорту під час МРТ. Якщо вас усе ще турбує процедура, заздалегідь поговоріть із лікарем — він підкаже, як підготуватися. Також можна звернутися до нашого інформаційного центру, фахівець якого відповість на всі ваші запитання і допоможе розвіяти страхи. МРТ — безпечний метод дослідження організму, без якого інколи не можна поставити правильний діагноз, він допомагає дбати про ваше здоров'я і робить діагностику точнішою.
Поширені питання
Чи можна знизити шум під час проведення МРТ?
Шум під час проведення МРТ можна знизити. До основних способів, які застосовують для зниження шуму, належать: використання вушних затичок або навушників (вони знижують рівень шуму на 20–30 дБ, роблячи звуки менш інтенсивними; наш апарат Philips Ingenia Ambition 1. 5T підтримує навушники з музикою, що допомагає забутися), технології шумопоглинання (це функції типу ComforTone, які оптимізують послідовності сканування, знижуючи шум на 10–30 дБ, «тихі» градієнтні котушки, що менше вібрують), оптимізація протоколів сканування (використання менш галасливих протоколів інколи збільшує час сканування чи знижує якість зображення), акустична модифікація апарата, психологічна підготовка пацієнта (зокрема, техніки для розслаблення, як-от глибоке дихання чи візуалізація). Зверніть увагу, що не всі медичні центри мають новітні «тихі» апарати для томографії.
Чи буває, що МРТ проходить безшумно?
Повністю прибрати шум, який виходить від апарата, на теперішньому етапі розвитку технологій є неможливим, але вушні затички або навушники значно його знижують. Шум — ознака того, що апарат справний і сканує.