
Які методи діагностики є найінформативнішими за підозри на пневмонію
За інформацією ВООЗ, щорічно мільйони людей стикаються з пневмонією (запаленням легенів), що робить її однією з найчастіших причин шпиталізацій. Збудниками пневмонії можуть бути різні мікроорганізми — бактерії, віруси або грибки. Й оскільки ознаки пневмонії — кашель, підвищення температури та ін. — часто неспецифічні, точна й рання діагностика пневмонії стає вирішальним, але складним завданням. Від того, як швидко вдасться виявити хворобу, залежить ефективність лікування і ризик розвитку ускладнень.
Що таке пневмонія
Пневмонія — це захворювання, за якого виникає запалення легенів, що зачіпає альвеоли — маленькі бульбашки, у яких відбувається обмін кисню. Пневмонія буває бактеріальною, вірусною, грибковою (залежно від збудника, який проник у легені) та аспіраційною. Крім того, пневмонію ділять на позалікарняну, що виникає в побутовому середовищі, і шпитальну, пов'язану з медичними установами. Розвивається хвороба по-різному: гостра форма починається раптово з високої температури та кашлю, а хронічна — має довгий перебіг, якщо її не лікувати.
Наслідки пневмонії залежать від тяжкості запального процесу. У легких випадках людина відновлюється, але в разі ускладнень є можливим абсцес легені або навіть дихальна недостатність. Рання діагностика допомагає уникнути серйозних проблем. Для лікування важливо звернутися до лікаря і пройти якісну інструментальну діагностику, і це не тільки рентген.
Поширені причини пневмонії та її провокуючі чинники
Пневмонія розвивається в людей будь-якого віку, але її тяжкість залежить від збудника та стану організму.
Основні причини пневмонії — мікроорганізми, що проникають у дихальну систему. Найчастіше це бактерії, такі як пневмококи, які спричиняють гостру форму хвороби, а також віруси, включно з грипом, коронавірусною інфекцією або респіраторно-синцитіальним вірусом. Грибкова пневмонія трапляється набагато рідше й зазвичай вражає людей з ослабленим імунітетом. Крім мікроорганізмів, хвороба іноді виникає через аспірацію — потрапляння їжі або рідини в легені.
До чинників, які посилюють ризик розвитку пневмонії належать:
- ослаблений імунітет (хронічні хвороби або лікування, що пригнічує захист організму, роблять людину вразливою);
- куріння (через пошкодження слизової дихальних шляхів збільшується ризик проникнення інфекцій в організм);
- переохолодження (холод знижує місцевий захист легень);
- похилий вік;
- контакт із хворими (особливо це стосується вірусної пневмонії, яка має високу контагіозність і легко передається повітряно-крапельно).
Симптоми пневмонії
Знання симптомів запалення легенів допомагає вчасно звернутися по допомогу. Однак складність у тому, що ознаки запалення легенів можуть бути різними. Крім того, що симптоми пневмонії залежать від її типу й тяжкості, вони поділяються на специфічні, характерні саме для цього захворювання, і неспецифічні, які трапляються і за інших патологічних станів.
До специфічних ознак запалення легень належать:
- сильний кашель, часто з мокротинням, яке буває жовтим, зеленим або з домішками крові;
- різке підвищення температури тіла до 38–39 °C;
- комбінація підвищення температури з ознобом і пітливістю;
- біль у грудях, особливо під час глибокого вдиху або кашлю;
- задишка (у тих випадках, коли легені вже не можуть повноцінно забезпечувати організм киснем).
Однак виражені ці ознаки найчастіше за бактеріальної пневмонії.
Неспецифічними є такі симптоми, як слабкість, втома та головний біль. Вони можуть з'являтися на ранніх стадіях, нагадуючи застуду. Також у деяких людей пропадає апетит, гіршає загальне самопочуття тощо. У літніх людей симптоми пневмонії часто змазані — замість температури виникає сплутаність свідомості або млявість. А в дітей першими симптомами бувають прискорене дихання і втягнення шкіри між ребрами під час вдиху. Важливо не ігнорувати будь-які зміни самопочуття, особливо, якщо симптоми стійкі та тривають довше 2–3 днів.
Тому, якщо після лікування ГРВІ, грипу та будь-якої іншої вірусної інфекції кашель посилюється і спостерігається нова хвиля підвищення температури, обов'язково проконсультуйтеся з лікарем, можливо, почалася пневмонія.
Як діагностують пневмонію
Щоб точно розпізнати й підтвердити запалення легень, лікар не покладається тільки на прослуховування легень стетоскопом або фонендоскопом. Він призначає пройти дослідження, які забезпечують точний результат.
Еталонним методом діагностики пневмонії вважається рентгенографія грудної клітки. Вона показує затемнення, пов'язані із запаленням легенів, і здебільшого доступна в медичних установах. Однак діагностичний центр «RADI» в Києві пропонує розширити її можливості, пройшовши КТ грудної клітки за підозри на пневмонію. Комп'ютерна томографія дає ще детальніші зображення легень, ніж звичайний рентген. Вона виявляє найдрібніші вогнища запалення й уточнює діагноз у складних випадках.
Також діагностику пневмонії доповнюють такими дослідженнями, як:
- УЗД легень (ним можуть не просто доповнити, а й замінити КТ);
- аналіз крові — для оцінювання тяжкості запального процесу завдяки визначенню рівня лейкоцитів та/або С-реактивного білка;
- посів мокротиння — визначення збудника для підбору лікування;
- ПЛР-тести на інфекції;
- пульсоксиметрія — вимірювання рівня кисню в крові (дуже важливий показник, який сигналізує про дихальні проблеми);
- бронхоскопія (призначається дуже рідко — за атипових форм запалення).
Зверніться в «RADI» за направленням від лікаря, щоби пройти комп'ютерну томографію грудної клітини й захистити здоров'я. Крім первинної діагностики, вона іноді потрібна для контролю ускладнень пневмонії.
Комп'ютерну томографію в нашій клініці проводять на високоточному 128-зрізовому апараті Philips Incisive CT Plus 2022 року й у комфорті, а УЗД легень на преміальному ультразвуковому апараті Philips EPIQ 7 Elite.
Лікування запалення легенів
Лікування пневмонії спрямоване на усунення запалення і відновлення роботи легенів. Підхід залежить від причини й тяжкості хвороби, а схему терапії лікар підбирає індивідуально після діагностики. Самолікування небезпечне і з великою ймовірністю набагато гіршає стан, аж до летального результату.
Головні методи, які застосовуються:
- медикаментозна терапія (антибіотики використовуються тільки в разі бактеріального процесу й тільки за призначенням лікаря);
- киснева терапія;
- підключення до апарату вентиляції легенів (у важких випадках);
- фізіотерапія — для виведення мокротиння і відновлення.
Вирішальну роль у призначенні лікування пневмонії відіграє точна діагностика — стандартний рентген, комп'ютерна томографія грудної клітки, УЗД легень.
Профілактика запалення легенів
Профілактика пневмонії спрямована на загальне зміцнення здоров'я і захист організму від інфекцій. Здебільшого фахівці радять:
- робити сезонні щеплення від інфекційних захворювань;
- збалансовано харчуватися;
- стежити за рівнем вітамінів і мінералів (особливо вітаміну D3);
- часто мити руки (особливо після перебування в місцях скупчення людей) — це запобігає передачі мікробів;
- відмовитися від куріння;
- забезпечити собі щоденну помірну активність;
- не порушувати режим сну тощо.
Точна діагностика пневмонії — запорука успішного лікування та швидкого відновлення. Діагностичний центр «RADI» в Києві пропонує пройти високоточний метод — КТ грудної клітки на передовому обладнанні, здобути оперативність і професійне оцінювання результатів. Також у нас можна зробити УЗД легенів. Не відкладайте турботу про здоров'я — запишіться на обстеження за направленням від лікаря просто зараз і переконайтеся в надійності наших послуг!
Поширені питання
Чи є різниця між пневмонією та запаленням легенів?
Ні, це одне й те саме. Пневмонія — медична назва запалення легенів (процесу, за якого в них накопичується рідина або гній через інфекцію).
Який різновид пневмонії вважається найнебезпечнішим?
Важка двобічна пневмонія, що вражає обидві легені, вважається найнебезпечнішою. Вона частіше спричиняє ускладнення і потребує термінової допомоги.
Чи завжди потрібно робити КТ легень у разі пневмонії?
Не завжди. КТ призначають, якщо рентген неясний або є підозра на ускладнення. Для простих випадків вистачає рентгена й огляду лікаря.
Який вигляд має пневмонія на КТ?
На КТ пневмонію можна побачити як затемнення в легенях — «матове скло» (злегка затемнені ділянки через запалення і рідину), ущільнення (темні плями в місцях, де тканина заповнена гноєм або рідиною), «дерево в нирках» (виділяються судини та бронхи на тлі запалення), плевральний випіт (є рідина навколо легень — у разі ускладнень). Ознаки залежать від типу пневмонії. Для точного діагнозу потрібно звернутися до лікаря за консультацією.
Коли призначають УЗД легень або плевральних порожнин у разі підозри на пневмонію або вже встановленого діагнозу?
УЗД роблять, якщо підозрюють рідину навколо легень (плевральний випіт) або для контролю стану за вже встановленої пневмонії. А також у тих випадках, коли є підозри на пневмонію (особливо вірусну), але застосовувати променеві методи небажано (наприклад, у разі вагітності, раннього дитячого віку, великого променевого навантаження — пацієнт впродовж року багато разів робив КТ, рентген різних ділянок).