
Гідроцефалія головного мозку: які обстеження пройти
За думкою експертів ВООЗ, гідроцефалію головного мозку щорічно діагностують у 1–2 % новонароджених і літніх людей. У дорослих вона трапляється набагато рідше, і часто розвивається на тлі травми або пухлини. Ранні ознаки гідроцефалії головного мозку залежать від віку пацієнта і причини захворювання, але їх своєчасне розпізнавання критично важливе — від того, на якій стадії виявлено гідроцефалію, залежить прогноз на лікування. Тому будьте максимально уважні до свого здоров'я і за появи найменших підозр на будь-які відхилення звертайтеся до лікаря. Перші ознаки можуть бути ледь помітними, що робить їх складними для самостійного розпізнавання та вимагає термінової діагностики. Діагностика гідроцефалії обов'язково має включати інструментальні методи, які дають змогу точно виявити причину й почати терапію. Пройти сучасне обстеження можна в медичному центрі «RADI»: швидко, експертно, комфортно, на передовому обладнанні з технологіями AI.
Що таке гідроцефалія
Гідроцефалія головного мозку — це патологічний стан, за якого відбувається надмірне накопичення спинномозкової рідини в порожнинах мозку, що призводить до збільшення тиску всередині черепа. Через це захворювання часто називають водянкою головного мозку. Всупереч поширеному міфу, гідроцефалія — це не тільки дитяча хвороба. За певних умов вона розвивається в будь-якому віці, просто в дітей частіше.
Заведено поділяти гідроцефалію на вроджену й набуту форми, а також на початкову (легкі симптоми, включно з головним болем), помірну (проблеми з координацією, зором тощо) і важку (аж до коми) стадії.
Наслідки гідроцефалії залежать від своєчасності лікування. Без терапії можлива затримка розвитку (у дитини), втрата когнітивних функцій, напади епілепсії, судоми, параліч кінцівок або летальний результат.
Причини розвитку гідроцефалії та чинники, що її провокують
Гідроцефалія виникає з різних причин, пов'язаних із порушенням циркуляції спинномозкової рідини або її всмоктування. Розглянемо основні причини гідроцефалії та чинники, які можуть її спровокувати. Серед них:
- вроджені вади розвитку мозку (наприклад, стеноз водопроводу мозку або синдром Денді-Уокера) — саме вони дуже часто спричиняють гідроцефалію головного мозку в новонароджених, оскільки формуються в дитини під час внутрішньоутробного розвитку;
- інфекції (наприклад, менінгіт або енцефаліт), перенесені як безпосередньо дитиною, так і жінкою під час вагітності;
- доброякісні зміни та злоякісні пухлини, які блокують шляхи циркуляції спинномозкової рідини;
- внутрішньочерепні крововиливи (за умови закорковування каналів);
- ушкодження мозку, здобуті внаслідок удару;
- обтяжена спадковість (зокрема в разі мутації генів).
До провокувальних чинників водянки головного мозку належать ускладнення після операцій на мозку, хронічні запальні процеси та судинні порушення. Для точної діагностики й терапії важливо звернутися до лікаря, оскільки причини й чинники можуть поєднуватися, вимагаючи персонального підходу.
Головні симптоми водянки головного мозку
Симптоми гідроцефалії діляться на специфічні (безпосередньо пов'язані з порушенням циркуляції рідини) і неспецифічні (такі, які можуть вказувати на інші проблеми).
Раннє розпізнавання ознак дає змогу своєчасно провести обстеження в разі підозри на гідроцефалію і почати лікування, але тут потрібно діяти з огляду на те, що для кожного віку, крім наполегливого й болісного головного болю, який не піддається усуненню знеболювальними, відчуття тиску на очі, болю під час руху очима, характерні й інші маркери захворювання.
Для дорослих це:
- легкі головні болі (часто вранці або під час зміни положення тіла, а також такі, що посилюються під час кашлю або нахилів);
- нудота або блювота, не пов'язані з їдою (особливо вранці);
- втома або сонливість, навіть після повноцінного відпочинку;
- порушення зору (наприклад, розмитість або двоїння) — найчастіше незначні, які можна списати на втому очей;
- порушення рівноваги або легка нестійкість під час ходьби;
- зниження концентрації або невеликі зміни пам'яті.
Для дітей (особливо в грудному віці):
- збільшення окружності голови, помітне в перші місяці життя;
- непропорційне зростання голови, м'якість черепних швів, випинання тім'ячка (м'якої ділянки на голові немовляти);
- дратівливість або надмірна сонливість;
- поганий апетит або відмова від їжі;
- блювота без явної причини;
- млявість і зниження активності;
- косоокість або труднощі з рухом очей.
Для літніх людей (від 65 років):
- порушення ходи, схоже на «човгання» або невпевненість;
- легке нетримання сечі, не пов'язане з іншими причинами;
- нудота і блювання (особливо зранку);
- зниження пам'яті або апатія, що нагадують деменцію.
Тобто всі симптоми здебільшого так чи інакше пов'язані зі зростанням внутрішньочерепного тиску та здавлюванням зорових нервів.
Раннє звернення до лікаря та інструментальне обстеження за появи цих симптомів допомагає уникнути ускладнень гідроцефалії головного мозку.
Як діагностують гідроцефалію
Базовими методами діагностики гідроцефалії в центрі «RADI» є:
Вони чудово підходять для візуалізації порожнин мозку.
Також за підозри на водянку головного мозку лікар іноді призначає люмбальну пункцію для вимірювання тиску спинномозкової рідини (у дорослих) і нейросонографію (УЗД головного мозку через тім'ячко для дітей до 1 року), але в нашій клініці ці дослідження не проводяться.
Наші фахівці вважають МРТ і КТ за гідроцефалії найкращими методами діагностики, оскільки вони дають змогу лікарям виявити характерні ознаки захворювання та визначити його причини (такі, як пухлини, крововиливи, кісти або вроджені аномалії), а також забезпечують:
- високу точність;
- деталізовану візуалізацію (створюють пошарові зображення мозку, показуючи розміри та форму шлуночків, де накопичується спинномозкова рідина);
- оцінювання ступеня тяжкості патологічного процесу (показують, наскільки розширені шлуночки та здавлені навколишні тканини);
- безпеку;
- доступність використання в екстрених ситуаціях (у разі травм) тощо.
Попри високу точність обох методів, вибір між КТ і МР-діагностикою гідроцефалії залежить від стану пацієнта й супутніх патологій. Наприклад, КТ частіше застосовують у ситуаціях, що потребують швидкої діагностики, а МРТ — для поглибленого обстеження головного мозку.
Методи лікування гідроцефалії
Лікування гідроцефалії підбирається лікарем окремо для кожного пацієнта на основі результатів діагностики, з огляду на вік пацієнта, причини й тяжкість захворювання. Головна мета — відновити нормальну циркуляцію рідини й знизити внутрішньочерепний тиск.
До основних методів лікування належать:
- шунтування — у мозок встановлюють шунт — трубку, що відводить зайву рідину в черевну порожнину або інші частини тіла;
- ендоскопічна вентрикулостомія (підходить не всім пацієнтам);
- медикаментозна терапія (застосовують у рідкісних випадках для тимчасової підтримки — зниження вироблення спинномозкової рідини).
Найефективнішою профілактикою гідроцефалії є своєчасне лікування причин — пухлин, травм та інфекцій, які можуть призводити до порушень відтоку рідини. Також під час вагітності жінці потрібно обстежитися для виявлення можливих вроджених аномалій у дитини.
Для точної діагностики гідроцефалії головного мозку довіртеся експертам медичного центру «RADI». Сучасне обладнання та досвідчені фахівці гарантують індивідуальний підхід і високу точність. Запишіться на обстеження (МРТ або КТ головного мозку) за направленням від лікаря просто зараз — і ваше здоров'я буде в надійних руках!
Поширені питання
Якими є МРТ-ознаки гідроцефалії?
Гідроцефалія головного мозку на МРТ проявляється розширенням шлуночків мозку. Також можна побачити звужені борозни кори й ознаки підвищеного тиску на тканини. Для точної діагностики водянки головного мозку МРТ оцінює потік спинномозкової рідини. Інтерпретувати результати має лікар.
Чи можна нормально жити з гідроцефалією?
За своєчасного лікування гідроцефалії головного мозку можна вести повноцінне життя. Шунтування або ендоскопія допомагають контролювати тиск рідини. Регулярне спостереження в лікаря мінімізує ускладнення. Якість життя залежить від причини й тяжкості захворювання, тому є надважливим дотримуватися рекомендацій фахівця.
Чи є можливим, що гідроцефалія пройде сама?
Майже немає шансів на те, що гідроцефалія головного мозку пройде самостійно, оскільки вона пов'язана з порушенням відтоку рідини. Інколи є ймовірним, що легка форма в немовлят стабілізується, але це вимагає суворого лікарського контролю. Найчастіше без лікування стан гіршає, тому, якщо є підозри, обов'язково зверніться до лікаря.