
Які обстеження потрібні в разі частого головного болю
Згідно з міжнародними дослідженнями, приблизно 50 % дорослих щорічно стикаються із частим головним болем, а у 1–2 % населення діагностують мігрень. Напади головного болю можуть сигналізувати про різні стани — від стресу й сильного розумового напруження до серйозних порушень. Точна діагностика за частого головного болю визначає успіх лікування, тому важливо не ігнорувати симптоми. Своєчасне обстеження в діагностичному центрі та раннє виявлення причини допомагають провести найефективніше лікування, повернути комфорт у повсякденне життя та уникнути розвитку важких станів.
Можливі причини головного болю та його тригери
Причини головного болю різноманітні: від повсякденних чинників до серйозних станів, які потребують обов'язкової медичної допомоги. Розуміння цих причин допомагає вибрати правильний підхід до лікування головного болю і запобігти його повторенню та посиленню. Головні чинники, що спричиняють або посилюють головний біль, включають:
- емоційне напруження (постійне занепокоєння, проблеми на роботі чи навчанні, розбіжності в стосунках, горе в родині тощо);
- нерегулярний графік відпочинку або нестачу сну;
- зневоднення або гіпергідратацію (нестача або надмірне споживання рідини порушує роботу мозку, спричиняючи головний біль);
- мігрень (хронічний стан, пов'язаний із сильним пульсуючим болем, найчастіше з одного боку голови);
- пропуск їди або надмірне споживання кофеїну, алкоголю тощо;
- гучні звуки;
- тривале сидіння в незручній позі, перенапруження шиї або очей (наприклад, під час роботи за комп'ютером);
- перепади атмосферного тиску або зміна погоди;
- травми голови (є велика ймовірність того, що удар, який здався вам малозначним, став причиною серйозних наслідків);
- серйозні патологічні стани, включно з гіпертонією, інфекціями, новоутвореннями, судинними й неврологічними порушеннями.
Важливо відстежувати свої симптоми та уникати тригерів. Якщо головний біль повторюється часто або має супутню симптоматику, обов'язково зверніться до лікаря для діагностики головного болю або мігрені. Це допоможе виключити серйозні причини головного болю і поліпшити самопочуття.
Симптоми, що супроводжують головний біль
Головний біль можуть супроводжувати різноманітні симптоми, які допомагають зрозуміти його природу і вибрати правильний підхід до діагностики. Збір анамнезу головного болю дає змогу лікареві визначити, чи є симптоми специфічними для певного стану, наприклад — мігрені, чи неспецифічними, що вказують на перевтому або розвиток патології.
Найчастіше до специфічних симптомів (характерних для певних станів, як-от мігрень або кластерні головні болі) відносять:
- нудоту та блювоту (зокрема такі, що посилюються під час руху або за яскравого світла);
- світло- і шумобоязнь;
- ауру — зорові порушення (спалахи, плями перед очима);
- поколювання в кінцівках тощо.
До неспецифічних симптомів (що супроводжують різні типи головних болів та інші патологічні стани, зокрема остеохондроз):
- відчуття слабкості або апатії;
- емоційну нестабільність;
- напруження м'язів, аж до сильного болю і спастичності, або оніміння в шиї та плечовому поясі;
- запаморочення;
- втрату або сплутаність свідомості;
- підвищення температури тіла;
- зміну артеріального тиску (зниження та підвищення);
- безсоння або труднощі із засинанням;
- повну втрату зору (зокрема на одне око) тощо.
Знання супутніх ознак і попередніх станів важливе для призначення діагностичних досліджень у разі наявності скарг на головний біль. Тому дуже важливо на консультації в лікаря чітко й детально описувати своє самопочуття, не залишаючи без уваги навіть незначні нюанси:
- коли біль починається, посилюється і припиняється;
- де (в якій ділянці голови) біль найсильніший;
- який характер болю — однобічний чи двобічний, пульсуючий, спазмуючий, тупий, різкий, давлячий тощо;
- яка тривалість нападу;
- які ліки приймали перед і після нападу;
- чи були спроби усунути біль народними методами (наприклад, прикладанням теплого рушника до голови);
- яка у вас тривалість сну, чи займаєтеся спортом тощо.
Що робити в разі частих головних болів
Часті головні болі можуть істотно знижувати якість життя, спричиняючи занепокоєння і дискомфорт. Щоб зрозуміти, чому болить голова, важливо встановити точну причину. Для цього застосовуються різні методи діагностики головного болю. Це не просто допомагає виявити джерело проблеми, а й підібрати ефективне лікування головного болю.
Діагностичний центр «RADI» в Києві пропонує пройти інформативні обстеження в разі скарг на головний біль, включно із МРТ за частих головних болів і КТ голови та шиї для встановлення причин головного болю.
Щоб упоратися з проблемою, ви маєте виконати такі кроки:
- звернутися за консультацією до лікаря (найкраще до терапевта, який зможе або призначити обстеження, або, спираючись на скарги, перенаправить до профільного фахівця, наприклад невролога);
- пройти обстеження, яке лікар призначить після аналізу симптомів, спадковості, способу життя і можливих тригерів.
Діагностика головного болю з великою ймовірністю включатиме:
- МРТ голови, шиї та/або приносових пазух;
- КТ голови, шиї та/або приносових пазух;
- КТ-ангіографію судин головного мозку (це дослідження фокусується на судинах, виявляючи аневризми, звуження або тромби, і є особливо корисним, якщо головні болі супроводжуються запамороченням або порушеннями зору).
Іноді лікар призначає й інші дослідження, включно з аналізами крові.
Пам'ятайте, що за наявності епізодів головного болю, які часто повторюються, точно не варто займатися самолікуванням (знеболювальні можуть замаскувати симптоми та утруднити визначення діагнозу) і порушувати рекомендації лікаря з діагностики та схеми лікування, включно з нормалізацією сну й харчування.
Часті головні болі — сигнал, що організму потрібна допомога. Ігнорування проблеми часто призводить до погіршення стану, аж до смерті. Тому, якщо лікар рекомендував вам пройти томографічне обстеження, запишіться в медичний центр «RADI» вже сьогодні. У нас ви зможете це зробити на сучасному обладнанні з достовірністю результатів до 98 %.
Профілактика головного болю
Профілактика головного болю спрямована на зниження частоти та інтенсивності нападів. Важливо вести здоровий спосіб життя, за можливості виключити провокувальні чинники та своєчасно звертатися до лікаря в разі виникнення скарг. Тож головні правила, яких варто дотримуватися:
- налагодити здоровий сон — спати не менше за 7–8 годин;
- уникати перевтоми та психоемоційного перенапруження;
- їсти регулярно та збалансовано;
- пити достатньо води (25–30 мл рідини на 1 кг маси тіла на добу);
- забезпечити розумну фізичну активність — прогулянки, йога тощо;
- практикувати медитацію або дихальні вправи;
- обмежити тригери — уникати кофеїну, алкоголю, яскравого світла, шоколаду, маринованих продуктів, солінь тощо;
- проходити всі рекомендовані лікарем обстеження в разі скарг на головний біль — за частих болів зверніться до лікаря для діагностики причин поганого самопочуття (аналізи, МРТ, консультація невролога).
Часті головні болі заважають жити повноцінно? Профілактика допомагає поліпшити якість життя, але це не означає, що за наявності скарг можна їх ігнорувати. Діагностичний центр «RADI» пропонує точні обстеження для виявлення причин головного болю та виключення серйозних станів. Сучасне обладнання та досвідчені спеціалісти гарантують надійний результат. Поверніть собі комфорт — запишіться на діагностику за направленням лікаря вже сьогодні, і дізнайтеся, що саме з вами не так.
Поширені питання
Як зрозуміти, що голова болить від шийного остеохондрозу?
Якщо болить голова в потилиці й шия скута, є поколювання та оніміння вгорі спини, плечах і руках, запаморочення, нудота, шум у вухах, втрата концентрації, це трапляється через шийний остеохондроз. Часті головні болі часто йдуть із болем у плечах або хрускотом під час поворотів голови. Для точної відповіді потрібна консультація лікаря і, можливо, МРТ шиї.
У чому різниця між мігренню і звичайним головним болем?
Мігрень спричиняє сильні напади головного болю, часто з одного боку, з нудотою або чутливістю до світла. Звичайний головний біль слабший, рівномірний і минає без таких симптомів. Щоб точно визначити, який саме біль вас турбує, зверніться до лікаря і пройдіть обстеження.
Як болить голова під час перевтоми?
За перевтоми головний біль здавлюючий, як обруч навколо голови, також він іноді відчувається тиском у ділянці чола, з боків голови або в потилиці. Він з'являється надвечір, після стресу або довгої роботи. Відпочинок і розслаблення (зокрема прийняття ванни) зазвичай допомагають зняти дискомфорт.
Які головні болі мають насторожити?
Часті головні болі, а також головні болі з температурою, блювотою, слабкістю в руках або ногах потребують уваги. Якщо біль різкий, новий або посилюється, терміново зверніться до лікаря для консультації та обстеження.