Що таке ультразвукове дослідження
Хочете дізнатися, що відбувається всередині вашого тіла, без болю та складних чи інвазивних процедур? Ультразвукова діагностика — це безпечний і швидкий спосіб зазирнути всередину себе, щоб вчасно подбати про здоров'я. Завдяки звуковим хвилям, які не відчуваються, лікарі бачать органи, виявляють зміни та допомагають зрозуміти, чи все гаразд. УЗД підходить майже всім: від майбутніх мам до тих, хто просто хоче провести checkup за власною ініціативою, не маючи симптомів. Це не тільки сучасна та повністю безпечна технологія, а й ваш перший крок до спокою, впевненості та контролю над своїм життям.
Сонографія, ультразвукове дослідження, УЗД — це метод діагностики, який використовує високочастотні звукові хвилі, щоб створити детальне зображення внутрішніх структур тіла. Спеціальний датчик, що ковзає тілом, надсилає сигнали, які відбиваються від органів, і перетворює їх на картинку на екрані. Це дає змогу лікарям оцінити стан тканин, виявити зміни або аномалії без інвазії. УЗД не потребує анестезії, комфортне й підходить для людей будь-якого віку.
Ультразвукове обстеження призначають для діагностики безлічі станів. Наприклад, показаннями до проведення УЗД можуть стати:
- болі в животі, попереку, підребер'ї, грудях тощо;
- набряклість;
- нез'ясовна втома;
- проблеми із сечовим міхуром або кишківником;
- болючі менструації або випадки, коли їх немає;
- ознаки порушення кровотоку в судинах (наприклад, тромби чи звуження, особливо в разі варикозу чи оніміння кінцівок);
- потреба в контролі хронічних захворювань серця, нирок, жовчного міхура, репродуктивних органів тощо;
- первинна діагностика новоутворень і будь-яких структурних змін (зокрема в щитоподібній чи молочній залозі);
- контроль прихованих ушкоджень м'язів, зв'язок і хрящів під час травм;
- checkup здоров'я, навіть без скарг, — рекомендуємо для раннього виявлення змін, особливо людям, старшим за 40 років.
УЗД — універсальний метод, який можуть призначити за перших скарг, для уточнення діагнозу або в рамках профілактики.
Тож не чекайте яскравого прояву симптомів хвороби, запишіться на УЗД уже сьогодні. Зробити УЗД у Києві можна в нас, у медичному центрі «RADI». Зв'яжіться з нашою інформаційною службою, щоб вибрати зручний час і уточнити, як підготуватися до процедури, яку хочете пройти.

Наше обладнання
Для проведення УЗ-діагностики в нашому центрі використовується новітня система загальної візуалізації — Philips EPIQ 7 Elite 2022 року. Це ультразвуковий апарат преміального класу, який виконує найскладніші завдання, завдяки неперевершеній клінічній ефективності та широкому спектру функцій. Він забезпечує чіткі знімки (навіть за складних анатомічних особливостей) і допомагає виявити проблеми на ранній стадії.
Переваги УЗД у RADI
Наш апарат є універсальним інструментом для діагностики. Він однаково гарний у загальній діагностиці (дослідженні печінки, нирок, підшлункової залози, черевної порожнини тощо), оцінюванні роботи серця (зокрема, виявленні вроджених вад), гінекології та акушерстві, вазодіагностиці (аналізі кровотоку в судинах, виявленні тромбів чи звужень) та ортопедії (обстеженні суглобів, м'язів, зв'язок у разі травм і не тільки).
Процедура з використанням Philips EPIQ 7 Elite неінвазивна. Це означає, що не потрібно робити розрізи або вводити голки. Пацієнт іноді відчуває тільки легкий тиск від датчика, але це не викликає болю. Зазвичай обстеження триває всього 15–30 хвилин, що зручно для зайнятих людей.
Технологія PureWave, що застосовується в апараті, покращує роздільну здатність і проникнення звукових хвиль. Це важливо для пацієнтів, у яких стандартні ультразвуки можуть бути менш інформативними. Наприклад, за ожиріння або щільних тканин зображення залишаються чіткими.
Апарат має передові технології, які набагато покращують якість зображень. Це допомагає фахівцям ставити точніші діагнози. Наприклад, у разі підозри на пухлину або запалення апарат має змогу показати розміри, форму та структуру ураженого органу. Це важливо для раннього виявлення проблем і вибору правильного лікування. Серед таких технологій AIUS (автоматично оптимізує якість зображення), Real Time iSCAN (коригує яскравість і контраст), XRES (зменшує артефакти, роблячи картинку чистішою) й унікальна архітектура візуалізації nSIGHT (підвищує однорідність тканин, частоту кадрів і глибину проникнення).
Двовимірні знімки (2D) показують тільки плоскі зрізи, а 3D і 4D додають об'єм і рух. Наприклад, 4D-зображення має можливість показати, як б'ється серце, що допомагає краще зрозуміти його роботу.
Функція Live Compare дає змогу порівнювати поточні та попередні знімки поруч. Це корисно для відстеження змін. Наприклад, під час контролю хронічних захворювань або в процесі проведеного лікування.
Ціни на послуги
Підготовка до процедури
Спеціалізовані обстеження та підготовка до них
УЗД органів черевної порожнини
- За 2–3 дні до процедури не вживайте продукти, що спричиняють бродіння та газоутворення.
- У разі метеоризму порадьтеся з лікарем про потребу приймання препаратів, що знижують газоутворення в кишківнику.
- Витримайте інтервал між останньою їдою та дослідженням. Не можна нічого їсти й пити, крім води, 8–12 годин до процедури. Голодування знижує газоутворення і кількість їжі в шлунку, що покращує якість зображень.
УЗД жовчного міхура
- За 2–3 дні до процедури не вживайте в їжу продукти, які спричиняють бродіння та газоутворення.
- У разі метеоризму порадьтеся з лікарем про потребу приймання препаратів, що знижують газоутворення в кишківнику.
- Напередодні вживайте тільки легку їжу і витримайте період голодування перед дослідженням у 8–12 годин.
- Перед діагностикою не можна пити, жувати жувальну гумку та курити.
Якщо потрібно оцінити функцію жовчного міхура, окремо проконсультуйтеся з лікарем щодо двоетапної процедури дослідження.
УЗД товстого кишківника
- За 2–3 дні до процедури не вживайте в їжу продукти, які спричиняють бродіння та газоутворення.
- У разі метеоризму порадьтеся з лікарем про потребу приймання препаратів, що знижують газоутворення в кишківнику.
- Витримайте інтервал між останньою їдою та дослідженням. Не можна нічого їсти й пити, крім води, 8–12 годин до УЗД. Це знижує газоутворення і кількість їжі в ШКТ, що покращує зображення.
- З вечора зробіть очисну клізму, вранці, у день дослідження — ще одну (цей пункт варто окремо обговорити з лікарем).
УЗД органів малого таза
- За 2–3 дні до процедури не вживайте в їжу продукти, які спричиняють бродіння та газоутворення.
- У разі метеоризму порадьтеся з лікарем про потребу приймання препаратів, що знижують газоутворення в кишківнику.
- Не можна нічого їсти й пити, крім води, 8–12 годин до процедури.
- З вечора зробіть очисну клізму, вранці — робити не потрібно (цей пункт варто окремо обговорити з лікарем).
- За годину до процедури випийте приблизно 1–1,5 л негазованої води. Не мочіться до закінчення обстеження. Повний сечовий міхур підіймає органи, полегшуючи їхню візуалізацію. Це часто потрібно й під час акушерського УЗД, особливо на ранніх термінах вагітності.
УЗД нирок і сечового міхура
- За 2–3 дні до УЗД уникайте продуктів, що спричиняють газоутворення в кишківнику.
- У разі метеоризму порадьтеся з лікарем про потребу приймання препаратів, що знижують газоутворення в кишківнику.
- У день процедури можна легко поснідати, якщо УЗД призначено на другу половину дня, але краще вибрати щось нежирне. Якщо зранку, то потрібно витримати попереднє голодування 6–8 годин.
- За годину до обстеження випити 0,5–1 л негазованої води й не відвідувати туалет. Повний сечовий міхур легше оцінити, також його наповненість поліпшує видимість нирок і сечоводів.
УЗД молочних залоз
Проводиться на 5–14 день менструального циклу.
УЗД для дітей
Для дітей підготовка іноді відрізняється. Наприклад, маленьким дітям можуть знадобитися відволікаючі маневри або седативні засоби для деяких обстежень. Обговоріть із фахівцем, як підготувати дитину.
УЗД із біопсією або іншими інвазивними процедурами
Якщо УЗД включає інвазію, наприклад, біопсію молочної залози, можливо, буде потрібне голодування, а також корекція приймання деяких ліків, таких як кроворозріджувальні, за кілька днів. Підготовку у випадках, коли застосовується седація, завжди краще обговорити з фахівцем індивідуально.
Протипоказання до процедури
УЗД підходить майже всім, включно з дітьми, вагітними та літніми людьми, але є ситуації, коли його проведення є ускладненим або небажаним. Найчастіше протипоказанням до проведення УЗД стають:
- стани, що знижують якість зображення (наприклад, велика кількість газів у кишківнику (якщо йдеться про обстеження без підготовки) або щільні тканини можуть утруднити візуалізацію);
- наявність гнійних змін на шкірі (піодермія);
- інфекційні захворювання (ВІЛ, вірусний гепатит тощо);
- відкрита рана, нориці та будь-які значні шкірні ушкодження на ділянці контакту датчика зі шкірою;
- нездатність пацієнта лежати спокійно через сильний біль, тривогу або деякі неврологічні стани;
- порушення згортання крові або приймання кроворозріджувальних препаратів (для дослідження з біопсією).
Поширені питання
Які органи можна перевірити за допомогою УЗД?
За допомогою ультразвукового дослідження можна перевірити органи черевної порожнини (печінку, жовчний міхур, селезінку, підшлункову залозу, нирки тощо), органи малого таза (матку, яєчники, передміхурову залозу тощо), щитоподібну залозу, молочні та грудні залози, легені, лімфовузли, серце та судини, а також можна оцінити стан деяких інших ділянок.
Чому під час ультразвукового дослідження на поверхню шкіри обов’язково наносять гель?
Під час УЗ-дослідження гель є потрібним для усунення повітряного прошарку між датчиком і шкірою. Повітря погано проводить ультразвук, через що зображення виходить нечітким. Гель забезпечує щільний контакт, допомагає ультразвуковим хвилям вільно проникати в тканини й повертатися до датчика. Без нього ультразвукове дослідження було б неточним.
Що потрібно взяти із собою на УЗД?
На УЗД бажано взяти направлення від лікаря (якщо є), амбулаторну картку або витяг з неї (для уточнення діагнозу), результати попередніх УЗД (для порівняння), пелюшку або великий рушник (для застилання медичної канапи — необов'язково, у кабінеті є одноразові), посвідчення особи.
Чи можна робити УЗД без направлення лікаря?
Метод ультразвукового дослідження можна пройти без направлення. Обстеження доступне за власним бажанням, особливо для профілактики. Але для правильної інтерпретації результатів УЗ-діагностики будь-якої ділянки краще проконсультуватися з лікарем.
Як часто можна робити УЗД?
Ультразвукове дослідження не має обмежень щодо частоти проведення, оскільки не використовує іонізуюче випромінювання. Його можна робити стільки разів, скільки потрібно для діагностики та спостереження за станом пацієнта.
З якого віку можна робити УЗД дітям?
УЗ-обстеження можна робити дітям із народження. Ба більше, деякі обстеження проводять уже в перші дні життя. Наприклад, нейросонографію (УЗД головного мозку) — у новонароджених через тім'ячко, УЗД кульшових суглобів — для раннього виявлення дисплазії, УЗД органів черевної порожнини — за підозри на вроджені аномалії, УЗД серця (ехокардіографію) — у разі порушень ритму, шуму в серці. Метод безболісний, не викликає побічних ефектів і дозволений для дітей будь-якого віку, навіть для недоношених немовлят.
Скільки дійсні результати УЗД?
Термін дії результатів ультразвукового дослідження не є суворо встановленим, але на практиці він залежить від мети діагностики. Для планової шпиталізації або операції результати можна використовувати до 1 місяця, для консультації — не більше за 1–3 місяці, у разі гострого стану — тільки на момент обстеження. Якщо стан пацієнта змінився, лікар іноді призначає повторне дослідження, навіть якщо попереднє було нещодавно.
Ліза:
20.10.2024
У нас в районі метро Житомирської - це найкращий варіант для проходження УЗІ. Все чітко по часу й по загальному сервісу. Рекомендую.
Вольська Оксана:
18.09.2024
Була на процедурі УЗД. Робила дослідження Наталія Дяченко. Дуже хороший фахівець, досліджувала кожну ділянку з ретельністю. Все розповіла в процесі дослідження. Дякую велике.
Сюзанна О.:
31.07.2024
На прийомі узі дуже уважний і приємний лікар. Докладно пояснила подальші кроки та допомогла вирішити організаційні питання, щоб якомога швидше отримати консультацію у потрібного спеціаліста.