
Що таке жировий гепатоз
Жировий гепатоз — це стан, за якого в печінці накопичується зайвий жир. На думку ВООЗ, приблизно 25 % людей у світі стикаються із цим захворюванням, і на нього можна захворіти в будь-якому віці. Це не завжди є небезпечним, але без належної уваги призводить до серйозних проблем із печінкою. Рання діагностика допомагає вчасно виявити патологію й уникнути небезпечних наслідків жирового гепатозу. У цій статті ми розповімо, що таке жировий гепатоз, які в нього симптоми та форми, як діагностують ожиріння печінки (зокрема поговоримо про те, які дослідження можна пройти в нас у центрі).
Що таке жировий гепатоз печінки
Печінка — важливий орган, який допомагає перетравлювати їжу, очищати кров і регулювати обмін речовин. За жирового гепатозу (ще його називають ожирінням печінки та жировою дистрофією) у клітинах печінки накопичується жир, через що вона гірше справляється зі своїми завданнями. Цей стан не завжди пов’язаний з алкоголем, він виникає і через неправильне харчування або інші чинники. Якщо не звертати уваги на гепатоз, він найчастіше призводить до запалення печінки або інших серйозних проблем.
Форми жирового гепатозу печінки
Жировий гепатоз є двох основних видів:
- Неалкогольна жирова хвороба печінки (НАЖХП): трапляється найчастіше й пов’язана із зайвою вагою, діабетом або неправильним харчуванням.
- Алкогольна жирова хвороба печінки: виникає через надмірне регулярне вживання алкоголю.
Гепатоз, як і багато інших захворювань, найчастіше поділяють на три стадії: легку, помірну та важку, за якої здебільшого починають розвиватися ускладнення. Вид і ступінь ожиріння печінки впливає на те, які обстеження рекомендує лікар для діагностики та яке лікування призначає.
Симптоми жирового гепатозу
На ранніх стадіях жировий гепатоз часто не викликає помітних симптомів, але є ознаки, які точно мають вас насторожити:
- постійна втома та слабкість;
- важкість або легкий дискомфорт у правому боці, під ребрами;
- рідко — легке пожовтіння шкіри або білків очей;
- швидка стомлюваність, навіть без сильних навантажень.
Ці симптоми не завжди вказують на гепатоз, тому важливо пройти обстеження, щоб точно дізнатися причину поганого самопочуття.
Які причини жирового гепатозу печінки
На розвиток жирового гепатозу печінки можуть вплинути:
- порушення обміну речовин (абдомінальне ожиріння, цукровий діабет 2 типу, інсулінорезистентність, метаболічний синдром, підвищений рівень холестерину та тригліцеридів у крові);
- неправильне харчування (наприклад, переїдання, надмірне споживання жирів та вуглеводів, часте вживання швидкої їжі, солодкого тощо);
- малорухливий спосіб життя (з-поміж іншого — через застій у печінці);
- вживання алкоголю, навіть у невеликих дозах (якщо є схильність до стеатозу);
- приймання деяких лікарських препаратів (глюкокортикоїдів, тетрацикліну, протипухлинних препаратів тощо);
- швидке схуднення чи голодування (це перенавантажує печінку);
- гормональні порушення (з-поміж іншого — за захворювань щитоподібної залози та полікістозу яєчників).
Рідше причиною стають хронічні вірусні гепатити, токсичні ураження печінки, тривале приймання гепатотоксичних БАДів і трав.
Жировий гепатоз частіше розвивається поступово, без виражених симптомів, тому є важливими профілактика й регулярне обстеження.
Чому є важливою діагностика стеатозу печінки
Виявити жировий гепатоз на ранній стадії — запобігти ускладненням, як-от запалення печінки, цироз або навіть летальний результат. Якщо ви відчуваєте дискомфорт або помітили описані симптоми, краще звернутися до лікаря. Сучасні методи діагностики прості, безпечні та допомагають швидко зрозуміти, що відбувається з вашою печінкою.
Методи діагностики жирового гепатозу
Для діагностики гепатозу використовують кілька способів, які допомагають точно оцінити стан печінки. Процедури є нескладними та проводяться з турботою про комфорт пацієнта. Ось основні методи:
- консультація в лікаря (збір анамнезу + огляд);
- лабораторні дослідження — перевіряють рівень печінкових ферментів, холестерину та глюкози в крові;
- УЗД органів черевної порожнини — швидка та безболісна процедура, що показує розмір печінки, її структуру та наявність жиру, є скринінговим видом діагностики стану органу;
- фіброеластографія (якщо буде потреба) — неінвазивний метод, що визначає, наскільки печінка пошкоджена;
- МРТ печінки — використовується для детальнішого вивчення печінки, якщо інші методи дали неясні результати;
- КТ черевної порожнини (призначається дуже рідко).
Лікар для встановлення точного діагнозу іноді призначає комбінацію методів.
У діагностичному центрі «RADI» можна пройти інструментальні дослідження за підозри на гепатоз печінки — УЗД, КТ і МРТ — на сучасному обладнанні: Philips Ingenia Ambition 1.5T (МРТ), Philips EPIQ 7 Elite (УЗД) і Philips Incisive CT Plus на 128 зрізів (КТ). Це займе мінімум часу, але допоможе визначити, що з вашою печінкою, яка причина ожиріння печінки, підкаже, що робити далі.
Що робити після діагностики
Потрібно дочекатися результатів обстеження!
Проаналізувавши їх, лікар пояснює, що показав кожен тест, і пропонує план дій. Можливим є рекомендація зміни харчування, більшої фізичної активності або приймання ліків. Гарна новина: на ранніх стадіях жировий гепатоз можна вилікувати, якщо дотримуватися рекомендацій фахівця.
Жировий гепатоз — це стан, який можна виявити своєчасно й успішно тримати під контролем, якщо не ігнорувати своє здоров’я. Якщо ви помітили симптоми або просто хочете перевірити печінку, зверніться до нашого діагностичного центру. Ми допоможемо вам пройти обстеження та здобути максимум інформації про стан вашої печінки. Записатися можна телефоном або на сайті центру. Це не займе більше ніж 5 хвилин вашого часу.
Поширені питання
Чим небезпечний жировий гепатоз?
Жировий гепатоз (стеатоз печінки) є небезпечним тим, що іноді довго протікає без симптомів, але із часом спричиняє серйозні порушення. До основних ризиків відносять запалення печінки, заміщення печінкової тканини сполучною (фіброз), цироз, рак печінки, порушення обміну речовин (зокрема розвиток інсулінорезистентності та цукрового діабету 2 типу). Також жировий гепатоз підвищує ризик серцево-судинних захворювань. Рання діагностика та зміна способу життя допомагають зупинити процес.
Як швидко прогресує жировий гепатоз?
Швидкість прогресування жирового гепатозу залежить від причини, способу життя та супутніх захворювань. За неалкогольної форми (на тлі ожиріння, діабету, метаболічного синдрому) патологія протікає повільно. У 10–20 % пацієнтів упродовж 10–15 років розвивається фіброз або цироз. Без лікування хвороба з великою ймовірністю переходить у запалення печінки та спричиняє ускладнення раніше. За алкогольної — прогресує швидше. Зазвичай за 2–5 років є можливим перехід у цироз, особливо за регулярного вживання алкоголю. Профілактика жирового гепатозу допомагає уникнути розвитку патології, а якщо хвороба вже є — уповільнює її розвиток.
Чи можна вилікувати жировий гепатоз печінки?
Жировий гепатоз печінки можна вилікувати на ранній стадії, якщо прибрати причину та змінити спосіб життя. Результати лікування гепатозу печінки покращує зниження маси тіла (щонайменше 5–10 % від початкової ваги), збалансоване харчування (зокрема відмова від жирного, смаженого, солодкого та алкоголю), фізична активність (щонайменше 150 хвилин помірних навантажень на тиждень), контроль глюкози та холестерину в крові. Медикаментозна терапія проводиться під контролем лікаря. Якщо гепатоз перейшов у стеатогепатит або фіброз, вилікувати його складніше, але можна зупинити розвиток.
Що не можна робити за стеатозу печінки?
У разі стеатозу печінки (жирового гепатозу) категорично не можна вживати алкоголь (навіть у малих дозах), їсти жирну, смажену й копчену їжу, переїдати (особливо на ніч), вести малорухливий спосіб життя, приймати ліки без призначення (особливо гепатотоксичні — антибіотики, знеболювальні, БАДи та ін.), скидати швидко вагу.
Що можна побачити на УЗД за жирового гепатозу?
За жирового гепатозу на УЗД печінки зазвичай можна побачити підвищену ехогенність — печінка має світліший вигляд, ніж норма (ознака жирового накопичення), збільшення розмірів печінки (особливо правої частки), розмиті судинні структури — через жир складніше розгледіти ворота печінки та вени, однорідну або дещо неоднорідну структуру паренхіми, у важких випадках — зниження контрастності з органами-сусідами. УЗД допомагає запідозрити стеатоз, але для підтвердження й оцінювання стадії іноді потрібно МРТ або біопсія.
Чи можна побачити жирову дистрофію печінки на МРТ?
МРТ дає змогу точно виявити жирову дистрофію печінки, навіть на ранніх стадіях, коли УЗД не дає повної картини. На МРТ можна побачити накопичення жиру в клітинах печінки (стеатоз), розподіл жиру — вогнищевий або дифузний, ступінь вираженості змін, якщо є потреба — ознаки запалення, фіброзу або цирозу. Також деякі алгоритми дають змогу кількісно оцінити відсоток жиру. Метод є неінвазивним і безпечним.
Чи можна жирову хворобу печінки побачити на КТ?
Жирову хворобу печінки (стеатоз) можна побачити на КТ, особливо за виражених змін. КТ за жирового гепатозу покаже зниження щільності печінки, від’ємні значення щільності на шкалі Хаунсфілда (нижчі, ніж у селезінки), збільшення розмірів печінки, нечіткі судинні структури (у разі тяжкої форми). Однак КТ менш чутлива, ніж МРТ, особливо на початкових стадіях, тому її майже не призначають.