УЗД серця
Першу позицію в переліку десяти провідних причин смертності, що публікується ВООЗ, щороку займають серцево-судинні захворювання. Найчастіше смертям у цих випадках можна було б запобігти за своєчасної діагностики. Тому контролювати здоров'я серцево-судинної системи треба не тільки за наявності симптомів кардіологічних патологій, а й у рамках планових профілактичних програм. За регулярного контролю патологічні зміни в серці та магістральних судинах найчастіше виявляються на стадії, коли стан піддається ефективній корекції. Найбільш показовим, безпечним та нетравматичним видом діагностики є дослідження серця за допомогою ультразвукових хвиль.
Ехокардіоскопія (ЕхоКС), ехокардіографія (ЕхоКГ), ехо серця, УЗД серця — це різні назви одного й того ж виду діагностики. Ультразвукове дослідження серця дає можливість оцінити морфологічний та функціональний стан серця та його судин (з-поміж іншого — знайти патологічні зміни, візуалізувати анатомічні особливості) без іонізувального випромінювання та в режимі реального часу. За ехокардіографії спеціаліст оцінює товщину стінок, стан клапанів, швидкість та напрямок руху крові та ін.
Зробити УЗД серця в Києві в діагностичному центрі «RADI» можна на одній із найсучасніших ультразвукових систем, з описом досвідченими експертами. Звернувшись до нас, можна бути впевненими, що дослідження пройде в комфортних умовах, а результат буде максимально точним, об'єктивним, інформативним та клінічно значущим.
Переваги нашого обладнання для УЗ-діагностики
УЗ-система Philips EPIQ 7 Elite має розширені можливості. Вони роблять її незамінною за кардіопатологій, коли часто потрібний не просто первинний скринінг, а й проведення досліджень із невеликим інтервалом.
Переваги УЗД серця в «RADI»
Візуалізація серця та магістральних судин на Philips EPIQ 7 Elite у «RADI» — це чудова роздільна здатність зображень і грамотна розшифровка результатів, що ґрунтується на використанні сучасних технологій. Система має низку режимів, які допомагають виявити й точно описати патологічні зміни на ранніх етапах їхнього розвитку (зокрема здобути повну інформацію про те, чого точно не можна побачити на ЕКГ — динаміка руху крові всередині передсердь та шлуночків, товщина стінок шлуночків та ін.).
Точність результатів УЗ-діагностики забезпечується не тільки досвідом та очима лікаря, а й розширеними можливостями використання штучного інтелекту. Він допомагає виявити та оцінити найдрібніші патології.
УЗД серця використовують для первинного скринінгу, уточнення даних про стан серця та судин та подальшого динамічного спостереження за станом пацієнта в разі виявлення змін у їхній структурі чи функціональності. УЗД, як і МРТ, можна використовувати з невеликими часовими інтервалами, водночас ціна на нього набагато приємніша.
За проведення стандартного УЗД серця немає ризику болю чи травмування. Його можна проводити пацієнтам від 0 до 105+ років, оскільки для візуалізації органу використовуються ультразвукові хвилі, що є безпечними для організму.
Уже за 30–35 хвилин після проведення ехокардіографії пацієнт отримує на руки результати обстеження у форматі міжнародного стандартизованого протоколу та УЗ-знімків.
Як проводиться УЗД серця
Скільки коштує УЗД серця в медичному центрі RADI?
Як підготуватися до УЗД серця
Ультразвукова діагностика серця не потребує складної підготовки. Усе проходить максимально просто та без зусиль.
У яких випадках проводиться УЗД серця
Найчастіше УЗД серця призначає кардіолог, але за наявності тривожних симптомів та поганого самопочуття його можна пройти за своєю ініціативою. Водночас після отримання результатів однаково доведеться звернутися до лікаря. Оскільки отриманий опис ехокардіографії міститиме безліч показників, які нічого не скажуть пацієнтові. На консультації лікар вислухає скарги, вивчить результати ЕхоКГ та пояснить, що вони означають.
Показанням до УЗД серця найчастіше є:
- болі в ділянці серця — здебільшого вони локалізуються за грудиною, але можуть віддавати в ліву руку, ліве плече й навіть нижню щелепу, рідше — у праве плече та руку;
- болі у горішній частині живота (можуть супроводжуватись блюванням і бути схожими на проблеми з травним трактом);
- прискорене серцебиття;
- відчуття перебоїв у ритмі серця;
- задишка;
- знижений та підвищений артеріальний тиск, а також його різкі зміни;
- епізоди запаморочення та/або непритомності;
- оніміння та/або набряклість рук та/або ніг;
- синюшність шкіри та/або слизової рота;
- швидка стомлюваність;
- загальна слабкість;
- підозра на порок серця (зокрема в дітей) та ін.
Записатися на УЗД серця також доведеться за:
- моніторингу діагностованої хронічної чи вродженої патології;
- планового комплексного контролю здоров'я, якщо є скарги чи чинники ризику захворювань серцево-судинної системи;
- планування та ведення вагітності;
- уточнення діагнозу після виявлення змін у серці та судинах на рентгені або ЕКГ, а також у разі виявлення шумів у серці під час прослуховування фонендоскопом та ін.;
- динамічного спостереження стану після ревматизму та інфаркту;
- контролю та оцінювання результатів лікування, включно з хірургічним — стентування, тромбектомія тощо.
Також УЗД серця рекомендують регулярно проводити:
- всім пацієнтам, чия трудова діяльність пов'язана з фізичним та психоемоційним навантаженням;
- професійним спортсменам та всім, хто займається спортом;
- після 40 років, особливо, якщо є чинники ризику (спадковість, спосіб життя, неправильне харчування, діабет, куріння тощо).
Абсолютних протипоказань до УЗД серця немає. Тимчасовим обмеженням вважаються гнійно-септичні процеси в ділянці грудей, проникні поранення грудної клітки, а також інші індивідуальні протипоказання.
Шукаєте, де зробити УЗД серця в Києві? У медичному центрі «RADI» можна пройти ультразвукове дослідження серця на сучасному устаткуванні, яке забезпечує високу точність результатів діагностики. Крім того, у нашій клініці його роблять тільки досвідчені спеціалісти, які не проґавлять навіть найменшу патологічну зміну в структурі та функціонуванні серцевого м'яза та магістральних судин.
Поширені питання
Що можна виявити за допомогою УЗД серця?
Дуже часто УЗД серця призначають за підозр на вроджені вади серцево-судинної системи, пухлини, міокардит, аневризми, серцеву недостатність, ішемію, порушення скорочувальної здатності (зокрема таке, що виникло через атеросклероз), тромби, холестеринові бляшки, надлишок рідини в навколосерцевій сумці, ушкодження, отримані внаслідок серцевого нападу (з-поміж іншого — порушення кровообігу), кардіоміопатії, ендокардит та ін. Під час проведення ЕхоКГ лікар оцінює розмір серця, об'єм передсердь та шлуночків, частоту серцевого ритму, товщину стінок серця, стан основних судин, міокарда, перикарда, мітрального клапана тощо.
Чи є особливості в підготовці до ехокардіографії дітей та немовлят?
Найчастіше підготовка до ехокардіографії в дітей різного віку нічим не відрізняється від підготовки до процедури дорослих. Однак у випадку з немовлятами та дітьми раннього, переддошкільного, дошкільного та молодшого шкільного віку (тобто десь до 11–12 років) обстеження проводиться в присутності батьків. Це необхідно, щоб дитина почувала себе більш комфортно. Також немовлятам краще робити УЗД серця під час сну або відразу після годування, щоб вони були максимально спокійними — тільки в спокійному стані можна забезпечити об'єктивні результати діагностики.
Як часто рекомендується робити УЗД серця з профілактичною метою?
Потрібна частота залежить від результатів першого УЗД серця. Якщо воно не виявило жодних відхилень, то, навіть за наявності чинників ризику, достатньо проводити огляд щорічно. А от якщо виявило, навіть незначні, відхилення (зокрема початкові атеросклеротичні зміни), лікар найчастіше рекомендує контроль через кожні 3 місяці.
Чи можна курити перед процедурою ехокардіоскопії?
Перед ехокардіоскопією не рекомендується курити, оскільки це у 99,9 % впливає на об'єктивність результатів обстеження.
З якого віку можна робити УЗД серця дітям?
Планове УЗД серця дітям зазвичай проводять у віці 1–1,5 місяця, в 1, 7 і 14 років. Однак, якщо є діагностична доцільність, дослідження можна проводити з перших годин життя дитини. Оскільки ультразвукові хвилі абсолютно безпечні для дитячого організму й навіть застосовуються за діагностики стану плода в утробі матері.
Чи можна в один день робити ЕКГ і УЗД серця?
Поєднання ЕКГ та УЗД серця в рамках одного дня є цілком можливим. Наукою не доведено, що ці види діагностики якимось чином знижують об'єктивність один одного. І навіть навпаки, така комбінація підвищує інформативність діагностики. Оскільки ЕКГ дає відомості про електричну активність і ритм серця, а ЕхоКГ — про структуру, розміри, стан клапанів, стінок серця, функціональність його камер, кровообіг та ін.