
Основні методи діагностики міоми матки
Міома матки — це доброякісна пухлина, яка розвивається в м’язовому шарі матки. Вона трапляється у 20–40 % жінок репродуктивного віку, але не завжди спричиняє класичні симптоми міоми матки. Незалежно від того, росте вузол непомітно чи призводить до тривожних симптомів, рання діагностика міоми матки допомагає вчасно почати лікування, уникнути ускладнень і зберегти якість життя. У цій статті ми розповімо, як лікарі виявляють міому, які методи діагностики для цього використовують, як і чи потрібно до них готуватися. Це інформація для жінок, які хочуть подбати про здоров’я своєї репродуктивної системи та зрозуміти, що на них чекає під час обстежень і коли варто обстежитись.
Коли потрібно запідозрити міому та пройти обстеження
Міома проявляється по-різному (зокрема залежно від того, з якою її формою ви маєте справу: лейоміомою чи фіброміомою), і не завжди її легко помітити. Ось кілька ознак, які можуть вказувати на проблему:
- рясні та тривалі менструації, що заважають звичному життю;
- підвищена болючість у критичні дні;
- кровотечі між менструаціями;
- постійний біль внизу живота або в ділянці тазу, що іноді віддає в поперек, крижі або ноги;
- часте сечовипускання або труднощі із випорожненням кишківника;
- збільшення живота (особливо часто у випадку великих розмірів вузла);
- відчуття тяжкості та тиску в ділянці таза;
- біль під час статевого акту тощо.
Іноді міома не дає жодних симптомів, і її виявляють випадково під час планового огляду. Тому, навіть без скарг, є важливим регулярно відвідувати гінеколога. Якщо ви помітили в себе хоча б одну з перерахованих ознак, треба записатися на консультацію до фахівця.
Наслідком міоми матки можуть стати проблеми із зачаттям, безпліддя, підвищений ризик викидня та передчасних пологів, порушення прикріплення плодового яйця до матки, розвиток ускладнень під час вагітності (наприклад, неправильного положення плода або передчасного відшарування плаценти). Також не варто забувати, що є ризик переродження міоми в злоякісну пухлину, а також ускладнення, не пов’язані з репродуктивною функцією, — анемія, некроз міоматозного вузла, що іноді супроводжується сильним болем та запаленням, перекрут ніжки міоматозного вузла, збільшення розмірів живота через збільшення міоми, погіршення якості життя через біль, кровотечі тощо.
Чому виникає міома матки
Міома матки виникає через порушення росту м’язових клітин у стінці матки під дією гормонів — насамперед естрогенів і прогестерону. Це доброякісна пухлина, і точні причини розвитку міоми до кінця не вивчені, але є низка чинників, які підвищують ризик розвитку вузлів. Це:
- гормональний дисбаланс (найчастіше йдеться про надлишок естрогену та/або порушення його співвідношення з прогестероном);
- генетична схильність;
- довгий період менструацій без перерви (немає пологів, пізня перша вагітність) — більше циклів, більша гормональна стимуляція;
- ожиріння (жирова тканина виробляє естрогени);
- хронічний стрес, запалення, гіподинамія та ін.
Водночас останні дослідження підтвердили, що аборти, використання внутрішньоматкової спіралі, пасивність статевого життя не мають прямого стосунку до розвитку вузлів у м’язовому шарі матки.
Основні методи діагностики міоми матки
Сучасна медицина пропонує кілька способів виявити міому. Усі вони безпечні й допомагають лікарям точно визначити, чи є пухлина, якого вона розміру й де розташована. Під час діагностики міоми матки застосовують:
- огляд у гінекологічному кріслі (оцінюють форму та об’єм матки);
- ультразвукове дослідження матки та придатків (трансабдомінальне та трансвагінальне) — найпопулярніший спосіб діагностики міоми;
- магнітно-резонансну томографію органів малого таза (дає детальні зображення внутрішніх органів без використання рентгенівських променів — допомагає визначити структуру та розташування міоми, застосовується в тому разі, коли УЗД не дає повної картини);
- гістероскопію — метод, який використовують під місцевою або загальною анестезією, якщо міома розташована всередині порожнини матки;
- лабораторні аналізи (визначення рівня гормонів і гемоглобіну).
З цього переліку в центрі «RADI» на сучасному обладнанні можна пройти УЗД та МРТ органів малого таза на сучасних апаратах візуалізації — Philips Ingenia Ambition 1.5T (МРТ) та Philips EPIQ 7 Elite (УЗД). Наші лікарі УЗД спеціалізуються на жіночому здоров’ї, і точно не проґавлять міому, навіть найменшу, яка тільки почала розвиватися та не має симптомів.
Без точних результатів діагностики немає можливості підібрати та провести ефективне лікування міоми матки й поліпшити якість життя.
Як підготуватися до обстежень
Залежно від того, яке дослідження було призначено, у кожному конкретному випадку підготовка має відмінності. Тому завжди краще обговорити потребу в ній та її особливості зі своїм лікарем. Також, записавшись на УЗД або МРТ в «RADI», можна здобути консультацію щодо підготовки онлайн. Стандартні правила підготовки до досліджень можна знайти тут:
- Ультразвукове дослідження органів малого таза
- МРТ органів малого таза (матка, яєчники, сечовий міхур)
Де краще проходити діагностику міоми матки
Точність діагностики залежить від двох речей: сучасного обладнання та досвіду лікарів. У хорошому діагностичному центрі ви отримаєте доступ до:
- новітніх апаратів УЗД і МРТ, що дають надчіткі зображення та мінімізують людський чинник помилки;
- спеціалістів, що не проґавлять деталі під час розшифровки результатів;
- зручних умов — швидкий запис день у день, комфортні кабінети, оперативне надання описів, можливість отримати знімки на руки, запросити second opinion тощо.
Рання діагностика міоми допомагає уникнути ускладнень, як-от анемія, сильні болі або проблеми з вагітністю. Якщо ви підозрюєте міому або просто хочете перевірити здоров’я для профілактики міоми матки та інших проблем по-жіночому профілю, запишіться на обстеження в діагностичний центр. Це перший крок до правильного лікування та кращого самопочуття.
Діагностика міоми матки — це прості та безпечні процедури, які допомагають вчасно виявити проблему. Хочете пройти точне УЗД або якісну МРТ? Після консультації з лікарем запишіться в діагностичний центр «RADI» або будь-яку іншу клініку поруч із вами, яка викликає довіру. Якщо ви зробили правильний вибір, це займе небагато часу, але принесе вам спокій і впевненість.
Поширені питання
Чи зникає міома матки сама собою?
Міома матки рідко зникає повністю сама собою, але в деяких випадках вона зменшується або перестає рости. Це залежить від гормонального фону та життєвого періоду жінки. Наприклад, міома іноді зменшується після менопаузи, коли рівень естрогенів (її головного «паливного чинника») знижується, пологів або припинення гормональної стимуляції. Однак частіше вона залишається стабільною або повільно зростає. Мимовільне зникнення є можливим тільки за дуже дрібних вузлів. Ускладненням нелікованої міоми можуть бути рясні кровотечі (зокрема менструальні), болі внизу живота, тиск на сечовий міхур або кишківник, безпліддя або ускладнення під час вагітності. Тому, якщо ви знаєте, що у вас є міома, регулярно робіть УЗД (1–2 рази за рік) для контролю росту вузлів і розгляньте варіант хірургічного лікування.
Чи можна жити з міомою матки все життя?
Можна. Багато жінок живуть із міомою все життя, особливо, якщо вузли невеликі й не спричиняють симптомів. У таких випадках достатньо регулярного спостереження — УЗД 1–2 рази за рік. Лікування (зокрема видалення) потрібне, якщо з’являються болі, кровотечі, анемія або спостерігається швидке зростання міоми. Рішення про способи лікування приймає лікар індивідуально.
Що провокує зростання міоми?
Ріст міоми найчастіше стимулюють естрогени та прогестерон. Наприклад, збільшення вузлів можуть спровокувати: гормональний збій, ожиріння (жирова тканина виробляє естрогени), стрес, хронічні запалення, приймання деяких гормональних препаратів. Також міоми можуть рости під час вагітності, коли рівень гормонів різко підвищується.
Що не можна робити в разі виявлення міоми матки?
У разі міоми матки не рекомендується займатися важким фізичним навантаженням (особливо з напруженням преса), довго перебувати на сонці, у сауні, солярії — тепло стимулює кровообіг і ріст вузлів, робити прогрівання живота та фізіопроцедури без призначення лікаря, безконтрольно вживати гормони або БАДи, відкладати регулярні УЗД і огляди гінеколога.
Чому міому матки називають «хворобою черниць»?
Міому матки іноді називали «хворобою черниць» через імовірний зв’язок із тим, що у жінки немає статевого життя, пологів і грудного вигодовування — чинників, що захищають від надмірної дії естрогенів на матку. Однак сьогодні цей термін вважається застарілим і не використовується офіційною медициною, а прямий зв’язок із пасивністю статевого життя не підтверджено. Водночас тривалий безперервний менструальний цикл (тобто пізня перша вагітність, відсутність пологів і грудного вигодовування) і зараз є одним із чинників ризику міоми, оскільки це багаторічний вплив естрогенів на матковий м’яз.