
УЗД у діагностиці гриж живота: чому це важливо
Грижа живота — це стан, за якого внутрішні органи черевної порожнини (наприклад, кишківник) випинають через слабке місце в м'язах живота назовні, під шкіру або в інші частини черевної порожнини, часто утворюючи грижовий мішок. Це доволі поширена проблема — у середньому 5 осіб на 10 тисяч населення мають грижі живота, переважно чоловіки. Грижа може спричиняти дискомфорт, біль або навіть призвести до серйозних ускладнень. Тому, якщо ви помітили незвичне випинання або відчуваєте важкість у животі, не варто відкладати візит до лікаря. Одним із найефективніших способів підтвердити діагноз є ультразвукове дослідження м'яких тканин передньої черевної стінки, яке в діагностичному центрі «RADI» проводять на сучасній системі візуалізації Philips EPIQ 7 Elite. У цій статті ми розповімо, як допомагає УЗД у діагностиці гриж живота, чому цей метод такий важливий і що потрібно знати про підготовку, які симптоми й ускладнення грижі можливі та ін.
Що таке УЗД і чому воно ефективне
УЗД — це метод дослідження, який використовує звукові хвилі для створення зображення внутрішніх органів, м'яких тканин і судин. Це як «побачити» організм зсередини без розрізів або складних процедур. УЗД безпечне, не використовує радіацію і підходить людям будь-якого віку.
Процедура безболісна, можна відчути тільки легкий тиск від датчика та холодок від спеціального гелю, який наносять на шкіру.
Чому УЗД є таким важливим для діагностики гриж живота
- Займає всього 15–30 хвилин.
- Дає можливість побачити, що відбувається всередині в реальному часі.
- Показує точну картину: чи є грижа, який її тип, якого розміру грижові ворота, які тканини залучені до грижового процесу, наскільки великий дефект у м'язах живота тощо.
- Вчасно виявляє такі ускладнення грижі, як защемлення, коли потрібна екстрена допомога — іноді воно призводить до некрозу та непрохідності кишківника, а також запалення та інфікування грижового мішка.
Цей метод допомагає швидко й надійно розібратися в причинах ваших тривожних симптомів і чи є їхньою причиною утворення грижі живота. Це є важливим, оскільки допомагає зрозуміти, чи потрібне консервативне лікування гриж живота, постійне спостереження та профілактика чи операція.
Які грижі живота можна виявити завдяки УЗД
Грижі живота бувають різними, і кожна з них із великою ймовірністю проявлятиметься по-своєму, матиме свою симптоматику. Ось основні види гриж живота, їх поділяють за:
- локалізацією: пахові (приблизно 75 % усіх гриж), пупкові (найчастіше трапляються в дітей, вагітних або тих, хто нещодавно народжував), стегнові, білої лінії живота, післяопераційні, набагато рідше — бокових стінок живота (наприклад, у ділянці, що ближче до попереку);
- походженням: уроджені (найчастіше виявляють у ранньому дитячому віці) та набуті (після травм, вагітності тощо);
- ступенем вправності: вправні (випинання можна «повернути» на місце легким натисканням або в положенні лежачи), невправні (випинання не йде самостійно й не вправляється руками) та защемлені (тканини в грижі защемляються, порушуючи кровообіг);
- вмістом грижового мішка: кишкові (у грижу потрапляє частина кишківника), сальникові (у грижу виходить жирова тканина) і змішані (у грижові ворота одночасно виходить і кишківник, і сальник).
Класифікація іноді доповнюється залежно від клінічної ситуації.
Якщо ви помітили випинання в ділянці живота, паху або пупка, біль або дискомфорт під час руху, для точного діагнозу завжди звертайтеся до діагностичного центру, а потім на консультацію до профільного фахівця.
Які є причини утворення гриж живота
Причини утворення гриж живота пов'язані із чинниками, які послаблюють черевну стінку або збільшують тиск усередині живота. Тобто грижа виникає, коли внутрішні органи «видавлюються» через слабкі місця в м'язах живота. Серед причин виникнення гриж:
- слабкість черевної стінки через вроджені особливості розвитку, вікові зміни (після 50 років м'язи та сполучна тканина найчастіше втрачають еластичність), післяопераційні рубці, травми тощо;
- підвищений тиск у черевній порожнині через ожиріння, інтенсивні фізичні навантаження, хронічний кашель, вагітність, пологи;
- анатомічні особливості (наприклад, пахові грижі частіше виникають у чоловіків через особливості будови пахового каналу, стегнові — у жінок через ширший таз);
- спосіб життя (зокрема недостатня рухливість, паління, неправильне харчування — недостатня кількість білка та вітамінів у раціоні).
Як проходить діагностика гриж живота за допомогою УЗД
Багатьох хвилює, чи складно пройти ультрасонографічну діагностику гриж. Поспішаємо заспокоїти: це проста й комфортна процедура. Ось як вона проходить:
- Підготовка. Зазвичай нічого особливого не потрібно. Іноді лікар просить пацієнта не їсти перед обстеженням або надіти зручний одяг.
- Процес. Ви лягаєте на медичну канапу, лікар наносить на шкіру спеціальний прохолодний гель і водить по животу невеликим датчиком. Щоб краще роздивитися грижу, вас можуть попросити покашляти або напружити живіт, змінити положення тіла. Це допомагає побачити, як органи поводяться в русі, виявити защемлення тощо.
- Тривалість. У середньому процедура займає 15–30 хвилин, а результати ви отримаєте одразу або впродовж дня.
Рання діагностика грижі за допомогою УЗД допомагає запобігти серйозним проблемам, зберегти здоров'я та поліпшити самопочуття. Також уберегти себе від проблем можна за допомогою профілактики грижі живота, яка спрямована на зміцнення черевної стінки, зниження тиску в черевній порожнині та усунення чинників ризику. Особливу увагу стану черевної стінки треба приділяти вагітним, жінкам після пологів, малечі, а також людям після операції та віком від 50 років.
Чому УЗД краще за інші методи
Є й інші способи діагностики гриж, як-от КТ чи МРТ, але УЗД має свої переваги. Серед них безпека (не використовує радіацію, тож його можна робити стільки разів, скільки потрібно), доступність (дешевше), швидкість (не потрібно довго очікувати на висновок), гнучкість (дає змогу лікарю спостерігати за органами в русі, що є особливо важливим для гриж) та мала кількість протипоказань (найчастіше йдеться про сильні пошкодження шкіри).
Коли варто записатися на УЗД м'яких тканин живота
Мало знати, що таке грижа, потрібно ще розуміти, як вона проявляється. Симптоми грижі можуть бути різними, але особливу увагу треба звернути на такі ознаки можливого розвитку патології, як:
- випинання в ділянці живота, паху чи пупка, особливо під час кашлю чи підйому важких предметів;
- біль чи дискомфорт, що посилюються під час рухів;
- відчуття важкості чи тиску в животі.
Якщо ви помітили щось із цього, не зволікайте з обстеженням. Що раніше ви пройдете УЗД, то простіше буде впоратися з проблемою.
УЗД — це простий, безпечний і точний спосіб дізнатися, чи є у вас грижа живота. Цей метод допомагає лікарям швидко поставити діагноз і вибрати правильний план дій. Не ігноруйте симптоми, запишіться на УЗД у діагностичному центрі, щоби бути впевненим у своєму здоров'ї. Це займе всього пів години, але з великою ймовірністю позбавить від серйозних проблем у майбутньому. Зв'яжіться з нашим кол-центром і домовтеся про процедуру вже сьогодні!
Поширені питання
Як відрізнити біль за грижі живота від болю внутрішніх органів?
Біль у разі грижі живота (зокрема паховій, пупковій, післяопераційній) іноді нагадує біль від захворювань внутрішніх органів, але водночас він має чіткі відмінності. Біль за грижі живота тупий або тягнучий, у разі защемлення — гострий, пов'язаний із фізичним навантаженням, кашлем і чханням. Він має точну локалізацію в місці грижі (пах, пупок, післяопераційний рубець) й іноді іррадіює в сусідні ділянки. Крім того, грижа має такі симптоми, як випинання (особливо під час стояння та напруження), що іноді зникає в положенні лежачи, у разі защемлення — шкіра часто червоніє, з'являються нудота та/або блювота. Біль у разі захворювань внутрішніх органів найчастіше хвилеподібний, ниючий або пекучий, не завжди має чітку локалізацію, а також іноді мігрує (наприклад, під час апендициту — від епігастрію до правого низу живота), часто є пов'язаним із їдою, дефекацією та сечовипусканням, з великою ймовірністю супроводжується підвищенням температури, слабкістю, нудотою та ін.
Який вигляд має грижа передньої черевної стінки на УЗД?
Під час ультразвукового дослідження м'яких тканин грижа передньої черевної стінки виглядає як випинання вмісту черевної порожнини через дефект у м'язовому шарі. У грижовому мішку можуть визначатися петлі кишківника, сальник або інші органи. Під час напруження збільшується об'єм вмісту. Грижові ворота візуалізуються як розрив або витончення тканин. У разі защемлення вміст не зміщується під час зміни положення тіла.
Чи проходить черевна грижа без лікування?
У дорослих грижа живота самостійно не проходить. Згодом вона збільшується і спричиняє ускладнення (наприклад, защемлення). У новонароджених пупкова грижа іноді закривається сама до 3–5 років за умови невеликого розміру. В інших випадках потрібна консультація хірурга та планове або екстрене лікування (за ситуацією).
Чи можна не помітити наявність грижі передньої черевної стінки?
На ранніх стадіях грижа передньої черевної стінки часто протікає безсимптомно. Випинання іноді є непомітним у спокої та з'являється тільки під час кашлю, напруження або підняття важких предметів. Болю немає. Особливо важко виявити грижу в пацієнтів із зайвою вагою. Підтвердити наявність допомагає УЗД м'яких тканин передньої черевної стінки та огляд хірурга.
Чи призначають КТ або МРТ для діагностики гриж черевної стінки?
Діагностика гриж живота включає КТ або МРТ, якщо йдеться про сумнівні або ускладнені форми гриж. Ці методи використовують, якщо УЗД не дає чіткої відповіді, за підозри на защемлення, нестандартну локалізацію або післяопераційні грижі. КТ дає змогу точно оцінити розміри грижових воріт і вміст мішка, МРТ застосовують рідше — в основному, якщо є протипоказання до комп'ютерної томографії.